Ofensywa czterech rogów – kompletny przewodnik trenerski

Ofensywa czterech rogów została wymyślona przez Johna McClendona w połowie lat pięćdziesiątych, ale została spopularyzowana wśród mas przez Deana Smitha podczas jego długiej kadencji w Północnej Karolinie.

Wykroczenie w czterech rogach było najczęściej stosowane jako opóźnianie gry przed wprowadzeniem 45-sekundowego zegara czasu strzału w sezonie 1985/1986. W rzeczywistości, Wykroczenia takie jak to są głównym powodem wprowadzenia zegara czasu strzału do gry w koszykówkę.

Ofensywa obejmuje czterech graczy stojących na wszystkich czterech rogach pół boiska i jednego gracza z piłką do koszykówki pośrodku.

Gracz w środku (który nazywamy ścigającym) gra jeden na jednego z bezpośrednim obrońcą, który chce go złamać i zdobyć bramkę z dryblingu. Jeśli inny obrońca pomoże, następnie podaje się do otwartego zawodnika ataku, a atak zostaje zresetowany.

To bardzo cierpliwa ofensywa, która była wykorzystywana głównie w ostatnich kilku minutach gry, aby utrzymać przewagę.

Największy nieporozumienie

Jednym z największych błędnych przekonań na temat tego ataku jest to, że służyło ono tylko do spowolnienia gry i że nie należało wykorzystywać okazji do zdobycia bramki.

Opóźnienie gry jest najczęstszym powodem jej wdrożenia, Ofensywa czterech rogów może być również świetną ofensywą do zdobycia bramki, o ile gracze mają nastawienie ofensywne.

Drużyny często go używały, gdy ich gwiazdor znacznie przewyższał bezpośredniego przeciwnika w sytuacji jeden na jednego.

Zespół nieustannie atakował przy użyciu tej strategii, próbując za każdym razem oddać wysoki procent strzału.

Dean Smith często podchodził do tej ofensywy jako sposobu na stworzenie okazji do zdobycia bramki dla swojego rozgrywającego, Phila Forda, w latach 70-tych.

Rzuć okiem na poniższy film i zwróć uwagę na różne możliwości zdobycia bramki, które Ford jest w stanie stworzyć, korzystając z ataku czterech rogów…

Kiedy stosować wykroczenie w cztery rogi?

Ponieważ nie polecam tego jako podstawowego wykroczenia, Oto 5 głównych momentów gry, w których sugerowałbym trenerowi rozważenie wdrożenia tego wykroczenia:

1. Aby uruchomić czas poza zegarem

Trenerzy wykorzystywali głównie atak w czterech rogach jako sposób na opóźnienie gry i skrócenie czasu gry. Zwykle było to pod koniec gry, ale można było użyć w dowolnym momencie.

Teoria kryjąca się za upływającym czasem jest taka, że ​​im mniej posiadanych przedmiotów jest w grze, tym mniej szans na zdobycie bramki i zmniejszenie przewagi będzie miała opozycja.

Powodem, dla którego cztery rzuty rożne są tak skuteczne, jest to, że drużyna ofensywna jest tak bardzo rozrzucona na połowie boiska. Daje to ofensywie dużo miejsca do poruszania się, co sprawia, że ​​obrońcy niezwykle trudno jest podwoić drużynę.

2. Zatrzymać pęd

Jeśli przeciwnik zacznie szybko zdobywać punkty, Trenerzy mogą przeprowadzić atak czterech rogów, aby spowolnić grę i powstrzymać rozpęd przeciwnika.

Uspokoiłoby to zarówno drużyny ofensywne, jak i defensywne, uciszyć opozycyjny tłum, i odbierz rozpęd, jaki miała drużyna ofensywna.

3. Wyprowadzić opozycję z obrony strefy

Jak opowiem dalej w poście na blogu, Trenerzy często wykorzystują atak czterech rogów, aby wyprowadzić przeciwnika ze strefy, zmuszając go do gry między dwoma zawodnikami i wywierając presję na koszykówkę.

Bo jeśli nie, drużyna ofensywna po prostu trzyma piłkę do koszykówki, gdy skończy się czas.

4. Jeśli Twoi najlepsi gracze wpadną w kłopoty

Jeśli kilku gwiazdorskich graczy wpadnie w kłopoty, Drużyny mogą wykorzystać atak z czterech rogów, aby spowolnić grę, aby nie musiały być usuwane z gry.

To powstrzymuje przeciwnika przed wykorzystywaniem twoich graczy na ławce, atakując ich, gdy lepsi gracze byli na ławce.

5. Grając przeciwko drużynie z większym talentem

Powodem wprowadzenia ataku czterech rogów podczas gry przeciwko lepszej drużynie jest zmniejszenie liczby posiadanych przedmiotów.

Im mniej przedmiotów jest w grze, tym większa szansa, że ​​mniej wykwalifikowany zespół pozostanie konkurencyjny.

Role i obowiązki

Pościgowy

Ścigacz jest graczem w środku czterech rogów, który przez większość czasu będzie miał w ręku piłkę do koszykówki. Jest to zazwyczaj rozgrywający drużyny, ale nie musi.

Rolą ścigającego jest zdominowanie koszykówki poprzez radzenie sobie z większością dryblingu i tworzenie uderzeń dla siebie i innych.

To najważniejsza rola w ataku.

Zawodnicy, którzy kierują najlepszymi ścigającymi, mają wysokie umiejętności operowania piłką, potrafią rozbić swoich przeciwników w sytuacji jeden na jednego, i mają świetne umiejętności podejmowania decyzji.

Gwardia

Strażnicy to dwaj zawodnicy w rogach połowy boiska i linii bocznej. Strażnicy będą się również obracać, będąc ścigającymi, w zależności od tego, gdzie wykonywane są podania.

Główną rolą strażników jest ustawienie miejsca na podłodze i uzyskanie przepustki od ścigającego, gdy są w podwójnej drużynie.

Najlepsi obrońcy mają podobne atrybuty do ścigającego, ponieważ będą mieli możliwości w tej roli również przez cały atak.

Posty

Słupki to dwaj gracze w rogach linii bazowej i linii bocznej.

Ich głównym zadaniem jest rozmieszczenie podłogi dla ścigacza, wykończ wokół nich brzeg na nacięciach, a także wyzwanie dla ofensywnych zbiórek.

Najlepsze posty mają wysokie IQ koszykówki, potrafią strzelać z zewnątrz, przez co obrońcy zmuszeni są grać nimi blisko, i mają wysoką energię.

Jak przeprowadzić wykroczenie za cztery rogi?

Konfiguracja

Jeśli chcesz zainicjować przestępstwo w taki sam sposób, jak zrobił to Dean Smith, Przewinienie czterech rogów rozpoczyna się od podniesienia przez trenera lub rozgrywającego czterech palców w powietrzu jako sygnału.

Na ten sygnał dwaj zawodnicy przy słupkach przesuwają się do rogów linii bazowej, a dwa skrzydła przesuwają się do rogów połowy boiska.

Każdy gracz narożny powinien znajdować się kilka stóp od narożnika, aby miał miejsce do poruszania się, gdy zajdzie taka potrzeba.

Ścigający ma wtedy cały środek pół boiska albo atakuje pierścień jeden na jednego, albo kozłuje piłkę, aby opóźnić grę.

Atakowanie środka

Głównym celem ścigającego jest zaatakowanie obszaru linii rzutów wolnych, a następnie podejmowanie decyzji z tego miejsca.

Dlatego ścigający musi być bardzo wyszkolony w dryblingu w koszykówce i atakowaniu obrońcy jeden na jednego.

Podczas gdy ścigający drybluje w kierunku środka połowy kortu, strażnicy muszą pozostać w rogach, ale słupki powinny zrobić kilka kroków w górę linii bocznej.

Powodem, dla którego posty to robią, jest poprawa kąta mijania, przeciągnij obrońców słupków wyżej, a także aby stworzyć miejsce na podcięcie w kierunku obręczy.

Kiedy już dryblują na środek boiska, Ścigacz ma kilka opcji w zależności od tego, jak zareaguje obrona i aktualnej sytuacji w grze…

1. Zaatakuj pierścień.
2. Przejdź do strażnika.
3. Przejdź do stanowiska.
4. Drybling z powrotem.

Omówmy każdą opcję bardziej szczegółowo…

Opcja 1 – Ataki ścigające

Jest to pierwsza opcja, którą należy wziąć pod uwagę, jeśli drużyna chce zdobyć bramkę do koszykówki.

Ścigacz atakuje jeden na jednego i oddaje strzał z wysokim procentem sukcesu.

Jeśli obrońcy słupka zdecydują się odrzucić graczy z słupka w rogach i nie zagrać pomocy w obronie na ścigającym, często skutkuje to wysokim procentowym ustawieniem, o ile atakujesz właściwy pojedynek.

Opcja 2 – Przekaż strażnikowi

Jeśli ścigający drybluje na środek podłogi i zauważy, że jeden z obrońców nadbiega, aby ich podwoić, muszą natychmiast zemdleć do otwartego zawodnika ataku, zanim przybędzie podwójna drużyna.

Po przejściu do otwartej straży, ścigający przemieszcza się na środek połowy kortu, tak aby garda miał miejsce na kozłowanie w lewo lub w prawo.

Strażnik poczeka, aż obrońca się do nich zamknie, a następnie zaatakuje biodra obrońcy, najlepiej dryblując w kierunku środka kortu.

Kiedy to robią, ścigacz skręca się w przeciwną stronę, aby stworzyć przestrzeń i wypełnić swoją pozycję tak, aby jeszcze raz, są cztery rogi i ścigacz.

Jak widzisz, ścigający zmieni się podczas całego ataku, gdy zemdleje. Co ważne, zawsze jest czterech graczy narożnych i jeden ścigający.

Opcja 3 – Przekaż na stanowisko

Gdy ścigający dotrze na środek kortu, mogą zostać podwojeni przez obrońcę słupków lub mogą stworzyć grę o wynik z graczem słupkowym.

Gracz postu może przesunąć się w górę linii bocznej, aby otworzyć się, ale nigdy nie może przekraczać linii rzutów wolnych.

Na przepustce do post playera, istnieją trzy główne opcje, które mają:

1. Odbierz przepustkę, a następnie natychmiast wróć do ścigającego

Ścigający może użyć post-gracza jako uwolnienia presji, natychmiastowo wycofując się w przestrzeń i odbierając piłkę z powrotem, aby zresetować atak.

Po oddaniu koszykówki z powrotem, słupek cofa się do narożnika i ponownie osłania boisko.

Ścigający następnie drybluje piłkę do koszykówki i ponownie rozpoczyna atak.

2. Tylne drzwi wycięte w kierunku obręczy dla layup

Kiedy post gracze zrobią kilka kroków w górę linii bocznej, często ich obrońca podąża za nimi, oczekując przepustki. Mają teraz idealną okazję i miejsce na szybkie cięcie tylnymi drzwiami, gdzie ścigacz może przejść do nich w celu otwartego lay-upu.

Jeśli post gracz tnie tylne drzwi i nie otrzyma piłki do koszykówki, po prostu wracają do rogu, w którym zaczęli.

3. Odbierz przepustkę, a następnie zaatakuj jeden na jednego

Jeśli masz jakichś zwinnych graczy postów i możesz uzyskać dla nich korzystny pojedynek, umożliwienie post graczowi atakowania jeden na jednego może prowadzić do wielu sukcesów.

Trenerzy często używają tego, aby wskazać obrońcę, który ma poważne kłopoty i wywrzeć na nim presję, aby otrzymał kolejnego lub zezwolił na otwarty układ.

Opcja 4 – Wycofaj się dryblingiem

Jeśli ścigający sprowadzi piłkę do środka, a żaden obrońca nie podejdzie, aby ustawić podwójną drużynę, a oni nadal mają kontrolę nad kozłowaniem, mogą po prostu wycofać się z kozłowania z powrotem do połowy kortu, aby ponownie rozpocząć ofensywę.

To dobra opcja, jeśli masz świetnego zawodnika jeden na jednego z wysokimi umiejętnościami dryblingu.

Jeśli obejrzałeś powyższy film, zobaczysz, jak często to robi Phil Ford.

2 najlepsze okazje do zdobycia punktów

Najważniejszą rzeczą, o której gracze powinni wiedzieć podczas wykonywania ataku w czterech rogach, jest to, że należy oddawać tylko strzały z wyjątkowo wysokim prawdopodobieństwem sukcesu.

Nie ma zegara czasu strzału, więc atakujący musi być bardzo cierpliwy i czekać na odpowiednią okazję.

Dwa główne strzały, które chcesz wykonać podczas ataku w czterech rogach, to:

1. Układy wysokoprocentowe
2. Rzuty wolne

Layupy o wysokim procencie mogą pochodzić od chasera jadącego do obręczy, wycięcia z post playerów, w sytuacjach jeden na jednego, itp.

Tradycyjnie, nigdy nie należy wykonywać zdjęć z dużej odległości. Wolimy trzymać piłkę i zresetować atak, niż strzelać z otwartego rzutu z dużej odległości.

Jeśli używasz tego jako przestępstwa opóźniającego marnowanie czasu, w końcu przeciwnik będzie zmuszony do faulu i postawi twoją drużynę na linii faulu. Z tego powodu, bardzo ważne jest, abyś miał swoich najlepszych strzelców wolnych na boisku podczas prowadzenia tego ataku.

3 słynne gry w wykroczenie w cztery rogi

1. Karolina Północna vs Duke – 24 lutego, 1979

Kiedy ludzie po raz pierwszy przywołują obrazę czterech rogów, gra, która często od razu przychodzi na myśl, to gra pomiędzy Karoliną Północną a Duke'iem.

Choć zwykle używany pod koniec gry, Dean Smith zdecydował się wykorzystać atak czterech rogów na początku tego pojedynku z Duke'iem.

Po tym, jak Duke strzelił natychmiast z końcówki, Karolina Północna utknęła w grze na następne 11 minut, wykorzystując ofensywę czterech rogów, aby wyprowadzić Duke'a ze strefy 2-3.

To nie zadziałało.

Po kilku obrotach i dwóch kulkach powietrznych, Karolina Północna zakończyła przerwę, przegrywając 7-0.

2. Karolina Północna vs Wirginia – 7 marca, 1982

Kolejna słynna gra „cztery rogi” miała miejsce podczas gry o mistrzostwo ACC w 1982 roku.

Dziekana Smitha, Michael Jordan, a Tarheelowie zmierzyli się z Terrym Hollandem, Ralpha Sampsona, a reszta Kawalerów w intensywnej bitwie przez pierwsze 32 minuty gry.

Mając 8 minut do końca gry i trzymając się 1-punktowej przewagi, Dean Smith ogłosił przerwę i ustawił Tarheels w ataku czterech rogów.

Celem Deana Smitha, aby wykonać cztery rzuty rożne, było wyciągnięcie Cavaliers z ich obrony strefowej (w której pośrodku znajdował się Ralph Sampson 7″4″) i zmuszenie ich do gry w obronie międzyludzkiej.

Ale Terry Holland i Cavaliers odmówili opuszczenia obrony strefy lub rozszerzenia się.

Tarheels trzymali koszykówkę przez następne 7 minut i 6 sekund, zanim Cavaliers nie mieli innego wyjścia, jak faulować i posłać Doherty'ego na linię rzutów wolnych.

Północna Karolina wygrała mecz 47 – 45. Kiedy Dean Smith został zapytany o ofensywę czterech rzutów rożnych po meczu, powiedział:„Trener myśli, że wygra mecz zgodnie z zasadami. Próbowaliśmy tylko wygrać, i zrobiliśmy to.”

Nie mogę się spierać z tą odpowiedzią!

3. Karolina Północna vs Georgia Tech – 21 lutego, 2015

Po śmierci Deana Smitha 21 lutego, 2015, obecny główny trener Karoliny Północnej, Roya Williamsa, prowadził ofensywę czterech rogów w pierwszym posiadaniu gry przeciwko Georgia Tech Yellow Jackets.

Zaledwie 10 sekund do gry, Roy Williams unosi cztery palce w górę, sygnalizując rozpoczęcie ataku z czterech rogów, tak jak to robił wiele razy wcześniej wielki Dean Smith.

Czterech graczy z Północnej Karoliny rozeszło się po kątach, podczas gdy rozgrywający Marcus Paige prowadził koszykówkę na środku parkietu.

Przestępstwo zadziałało idealnie.

Marcus Paige był w stanie znaleźć Brice'a Johnsona, który został przecięty przez tylne drzwi, co spowodowało łatwe przejście.

Wzruszający hołd dla Deana Smitha.

Czy poleciłbym to przestępstwo w młodzieżowej koszykówce?

Nie. Nie polecałbym ataku czterech rogów dla młodzieżowej drużyny koszykówki z kilku powodów:

1. To nudna koszykówka

Jest bardzo dobry powód, dla którego wprowadzono zegar czasu strzału, aby zatrzymać ten opóźniony styl gry.

Chociaż jest skuteczny, gdy jest używany z odpowiednimi graczami, nie jest to zabawne oglądać. Nie zaprzyjaźnisz się z widzami gry, jeśli zdecydujesz się użyć tej ofensywy.

2. Słaby dla rozwoju gracza

Czy naprawdę chcesz, aby Twoi zawodnicy stali w rogach kortu, podczas gdy jeden z nich drybluje w środku, marnując czas poza godzinami gry?

To dobra strategia na trzymanie się leadu, ale nie zrobi to wiele dla przyszłości twoich graczy.

Dlatego zalecałbym ofensywę czterech rogów jako ofensywę opóźniającą tylko w ostatnich minutach gry. Nigdy nie używaj go jako podstawowego wykroczenia.

Wniosek

Atak czterech rogów jest skuteczny, ale nie powinien być używany jako główny atak.

Jeśli nie masz czasu na strzał w lidze, którą trenujesz, nie ma powodu, dla którego nie można zastosować tego przestępstwa w ciągu ostatnich kilku minut gry.

Łatwo się nauczyć, tworzy wysokoprocentowe ujęcia, frustruje i męczy obronę (Dean Smith często mówił o „drażnieniu obrony), i wiele więcej.