Brighton 1-2 Newcastle:Sześć rzeczy

Toon świętuje zmarłego zwycięzcę Ayoze – chroniclelive.co.uk

Późny powrót Newcastle do Brighton sprawił, że zwyciężyli w kluczowej grze na szczycie mistrzostw – ale jakie są kluczowe kwestie do omówienia?

Darlow trzymał w nim Newcastle

Brighton pokonał Glenna Murraya z rzutu karnego w 10. minucie, ale fakt, że nie zdobyli więcej punktów w pierwszej dwudziestce, był w dużej mierze zasługą Karla Darlowa. Bramkarz zniwelował zaciekłą jazdę Bruno i obronił Sama Baldocka z bliskiej odległości. Darlow zaprzeczył Murrayowi tuż przed przerwą, Knockaert tuż po i przy 1-0, utrzymał swoją stronę w grze wystarczająco długo, aby mogli powrócić.

Kontuzja Pocognoli przeszkodziła Brighton

Sebastien Pocognoli odegrał stałą rolę we wczesnej kontroli Brighton, ale odszedł z problemem pachwiny po 18 minutach. Jego kontuzja jest mniej niż idealna dla Mew, a Gaetan Bong i Liam Rosenior również odpadli. Pocognoli na lewej obronie zastąpił wypożyczony z Chelsea Fikayo Tomori, Prawy obrońca z zawodu z ograniczonym doświadczeniem i nastolatek w naturalny sposób stał się celem. DeAndre Yedlin i Christian Atsu połączyli się z prawej strony, pierwszy wierci w poprzek, aby drugi strzelał w bramki, ale prosto w Davida Stockdale'a.

Gra mieszana dla Stockdale

Bramkarz uratował próbę Yoanna Gouffrana w pierwszej połowie, potem po przerwie trzymał rzut wolny Shelveya, a także główkę zastępcy Toon Daryl Murphy, który zapewnił fizyczną obecność. Inny kawałek pracy był jednak samowystarczalny, gdy krótka passa Stockdale'a została przechwycona przez Gouffrana, ale bramkarz zadośćuczynił za swój błąd, a władczy Shane Duffy dokończył bramkę. Wszelkie drżące wątpliwości co do jego podejmowania decyzji pogłębiły się, gdy z Glennem Murrayem gotowym do odbicia piłki, bez przekonania zaatakował go bez potrzeby. Po zejściu z jego linii, zostawił za sobą przestrzeń po lewej stronie, którą Mohamed Diame znalazł znakomicie.

Cudowny cel Diame

Po uderzeniu Stockdale'a Atsu strzelił w krnąbrny strzał z pełną prędkością i Diame wiedział, że biorąc pierwszy kontakt, ryzykował utratę kontroli w zatłoczonym polu karnym. Po kształcie jego stóp w powtórce można było zobaczyć, że zamierzał wykorzystać siłę strzału Atsu, aby poprowadzić piłkę w róg, miejsce, które Stockdale zwolnił. Diame wykazał się niezwykłą śmiałością, by spróbować tego typu strzału, nie mówiąc już o szybkości myśli, która pozwoliłaby to zrobić. To nie był przypadek – należy go zapamiętać jako jeden z najlepszych goli mistrzostw wszechczasów i jeden z najważniejszych.

Kontrastujące napisy

Za korektorem fortuna sprzyjała odważnym. Chris Hughton wysłał wiadomość:„trzymaj się o punkt”, przedstawiając Berama Kayala dla Sama Baldocka. Chodziło o zaostrzenie pomocy, ale w praktyce pozostawił Glenna Murraya, kto nie jest znany z tego, że ma szybkość, by nieść drużynę w górę, na białym tle do góry. Na równi, Rafa Benitez wyczuł rozpęd, aby być po swojej stronie i utknął przy zmianie ofensywnej, którą zaplanował przed niwelatorem Diame'a. Ayoze Perez zastąpił Gouffrana i wykorzystał swoją nieugiętą energię, by nękać męczącą tylną straż Brighton. Po wywierconym krzyżu z lewej strony przez wiecznie żywego Atsu, Perez staranował zwycięzcę, by wywołać delirium wśród podróżujących fanów.

Definiujący moment?

W każdym sezonie promocyjnym, zwykle jest jeden lub dwa momenty, które wydają się definiujące. Bournemouth przegrało 2:0 z Birmingham w kwietniu 2015 roku, stracił punkty w siedmiu z 11 meczów, ale wygrał 4-2, zanim zdobył tytuł. Po tym, jak w zeszłym sezonie Middlesbrough miał pik, który spowodował, że Aitor Karanka odszedł na mecz, Hiszpan wrócił do ławki i nadzorował późnego zwycięzcę w wygranym 1:0 meczu z Hull.

Wszelkie obawy związane z ostatnimi występami Newcastle zostały spotęgowane przez nieustępliwą formę Huddersfield, którego gra w ręku i zbliżający się mecz z Toonem sugerowały, że sprawy mogą się szybko zmienić. Klęska na południowym wybrzeżu nadałaby impet tym obawom, ale ten 10-minutowy zwrot daje drużynie Beniteza osiem punktów przewagi nad Terrierami. Brighton pozostają na dobrej pozycji i jeśli nauczą się nie wywierać zbyt dużej presji w późniejszych grach, powinni iść w górę, ale to zwycięstwo wydawało się znaczące dla Newcastle.