Jak radzić sobie z wolnymi startami w koszykówce?

Źródło zdjęcia:nicolicreer za pośrednictwem Compfight cc

Niedawno podjąłem się roli trenera drużyny młodych chłopców. Chłopcy mają 9-10 lat i uwielbiam ich trenować. Nie jesteśmy świetnym zespołem (jeszcze), ale wszyscy są świetni w zwracaniu uwagi i wszyscy dają mi z siebie wszystko, co najlepsze, ale mamy jeden poważny problem…

Ciągle wysiadamy do bardzo kiepskie początki.

W zeszły weekend mieliśmy turniej i jestem pewien, że w czterech z pięciu rozegranych przez nas meczów straciliśmy 10 punktów w ciągu pierwszych 10 minut. (Jeśli ktoś się zastanawia, wygraliśmy trzy z pięciu gier. Świetne dla naszej grupy!)

Jestem pewien, że wszyscy byliśmy w zespołach, które zrobiły dokładnie to samo. Wyszedł bez energii, piłka po prostu nie wydaje się przechodzić przez ring. To nie jest zabawne doświadczenie.

To nasuwa pytanie, „Co mam zrobić, gdy moja drużyna słabo zaczyna grę?”.

Od turnieju wróciłem do domu i rozmawiałem z kilkoma świetnymi trenerami, z którymi jestem blisko, zrobił dużo badań, a także wykorzystałem moje własne doświadczenie, aby opracować pięć świetnych taktyk, które możesz zastosować, gdy twój zespół ma słaby start.

1. Dostań się do pierścienia

Możesz być fantastyczną drużyną strzelecką z zewnątrz, ale czasami piłka po prostu nie przebije się przez ring. Odpowiedź? Rób zdjęcia o większej wartości procentowej. Na przykład, do kosza!

Zdarza się to cały czas starszym drużynom młodzieżowym, szczególnie przeciwko strefom. Widzę drużyny grające przeciwko strefie i świetnie wyglądają z linii trzech punktów, ale piłka po prostu nie wypadnie przez ring. Wołają przerwę, zdecyduj się zaatakować ring, i wróć tam i przyjrzyj się dobrze z trzypunktowej linii, aby nadal je brali. Rezygnacja ze strzałów, które zwykle wykonywaliby, by zaatakować ring, wymaga od graczy dyscypliny.

Takie postępowanie doprowadzi również do rzutów wolnych. Świetny sposób na umieszczenie wczesnych punktów na planszy, jednocześnie wpędzając przeciwnika w kłopoty na wczesnym etapie faulu.

2. Daj szansę graczom na ławce

Jeśli Twoje przystawki mają wolną noc (każdy od czasu do czasu), dlaczego nie dać komuś innej szansy?

Podczas jednej z gier w moim turnieju w weekend, cała piątka startujących wystartowała z bardzo małą energią w porównaniu do drugiego zespołu. Podszedłem do swojej ławki i zapytałem pięciu graczy na ławce, czy mogą zobaczyć, jak mało energii daje pięciu graczy na boisku. Wszyscy się zgodzili i zapytałem ich, czy uważają, że włożyliby więcej wysiłku. Wszyscy powiedzieli, że to zrobią. Następnie dodałem wszystkich pięciu starterów dla wszystkich pięciu graczy na ławce, otrzymując kilka dziwnych spojrzeń niektórych rodziców. W ciągu pięciu minut dwóch graczy zanurkowało na luźnych piłkach i po kilku zgiełku doprowadziło do wyrównania wyników!

Nie bój się dać szansę swoim ławkom!

3. Zadzwoń na przerwę

Rozpęd jest wszystkim w sportach młodzieżowych. Dzieci widzą, jak piłka przechodzi przez ring, a ich pewność siebie rośnie.

Jeśli przeciwnik ma świetny początek, daj sobie czas na przerwę, aby druga drużyna się uspokoiła, a Twoi zawodnicy mieli szansę się uspokoić. Pozwala to również porozmawiać z graczami o tym, w jaki sposób pozwalają przeciwnikowi zdobyć bramkę i co mogą zrobić, aby to naprawić.

4. Motywuj swoich graczy celami

Znalazłem świetny sposób, aby zmotywować moich graczy i wyjść z energią, jest stawianie im wyzwania. Niezależnie od tego, czy wyzwaniem jest utrzymanie przeciwnikowi określonej liczby punktów w każdej połowie lub kwartale, lub zdobyć określoną liczbę punktów w każdej połowie lub kwartale.

Możesz nawet użyć tej taktyki na jednym graczu, jeśli zajdzie taka potrzeba. W moim zespole jest świetny mały zawodnik z fantastyczną zdolnością do zbiórek, ale jak wszystkie małe dzieci, wolałby stanąć na zewnątrz i strzelić piłkę. Jeśli nie postawię mu wyzwania do zbiórki, po prostu stoi i idzie bez serca przy deskach, ale jeśli postawię mu wyzwanie, aby zbić 10 zbiórek w tym meczu, możesz być pewien, że będzie pracował, aby to zrobić!

5. Zmień swoją obronę

Jeśli powodem, dla którego masz słaby początek, jest to, że przeciwnik wydaje się strzelać do woli, może czas zmienić obronę.

Moje drużyny młodzieżowe zazwyczaj prowadzą na całym korcie wyciskanie 2-2-1, z którym ostatnio odnieśliśmy wiele sukcesów. Z jedną z drużyn, z którymi graliśmy w weekend, sprawili, że nasza strefa wyglądała jak żart! Mieli dwóch szybkich jak błyskawica strażników z szalonymi umiejętnościami operowania piłką. Po prostu przemknęli przez naszą strefę i stworzyli okazje 2 na 1 lub 3 na 1 na drugim końcu.

Zdając sobie sprawę, że nasza ogólnodworska prasa była bezcelowa, wróciliśmy do obrony między dwoma kortami na połowie kortu, co z pewnością sprawiło, że gra była o wiele bardziej wyrównana. Nie otrzymywali już przeciwko nam łatwych wyników przejściowych. Zmiany w grze są bardzo ważne.