Jaki jest punkt odniesienia w siatkówce?

Set point może być kluczowym momentem w meczu siatkówki, ponieważ jest to szansa dla jednej drużyny na zrobienie dużego kroku w kierunku zwycięstwa. Przepisy dotyczące punktów stałych pochodzą zarówno od światowego organu zarządzającego sportem – Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej, lub FIVB -- i USA Volleyball, która nadzoruje sport w Stanach Zjednoczonych.

Zestawy do siatkówki

Zgodnie z przepisami FIVB, mecz siatkówki regulaminowej składa się z maksymalnie pięciu setów; pierwsza drużyna, która wygra trzy sety, wygrywa mecz. USA Volleyball pozwala turniejom skracać mecze do najlepszych dwóch z trzech. W przeciwieństwie do tenisa, w której zestaw składa się z kilku gier, set w siatkówce to w zasadzie pojedyncza gra składająca się z kilku rajdów. Wymiana rozpoczyna się serwem i trwa do momentu, w którym piłka jest poza grą. Drużyna otrzymuje jeden punkt za wygranie rajdu.

Wygrywanie seta

Każdy set rozgrywany jest do 25 punktów, z wyjątkiem sytuacji, gdy zespoły mają remis w dwóch setach po czterech setach – lub po jednym setie po dwóch setach zgodnie z zasadami turniejowymi USA Volleyball. W tym wypadku, decydujący set tiebreaker jest rozgrywany do 15 punktów. Aby wygrać zestaw, drużyna nie tylko musi jako pierwsza osiągnąć wymaganą liczbę punktów, musi również mieć co najmniej dwupunktową przewagę. Na przykład, jeśli wynik w secie to 24-21, wtedy drużyna prowadząca może wygrać, jeśli zdobędzie kolejny punkt, bo będzie miał 25 punktów i przewagę co najmniej dwóch punktów. Z drugiej strony, jeśli wynik jest remisowy 24-24, wtedy następna drużyna, która zdobędzie bramkę, będzie prowadziła tylko 25-24, co oznacza, że ​​nie może wygrać seta. W tym przypadku, zestaw trwa, wygrywa pierwszy zespół, który zdobędzie dwupunktową przewagę.

Ustaw punkty

Ilekroć drużyna może wygrać seta, zdobywając kolejny punkt, sytuacja jest „punktem odniesienia”. W podanym wcześniej przykładzie 24-21, drużyna z 24 punktami znajduje się w sytuacji set-point. Nawet jeśli jego przeciwnik zdobył punkt, nadal byłby to punkt ustalony, ponieważ wynik, teraz 24-22, i tak pozwoliłby mu wygrać w następnym punkcie. Jeśli drużynie końcowej udało się zremisować wynik na 24, wtedy nie byłby to punkt odniesienia dla nikogo. Ale zwycięzca kolejnego punktu awansowałby 25-24, i byłby to punkt odniesienia dla tego zespołu. Nie ma ograniczeń co do liczby punktów nastawczych w zestawie, tak jak nie ma limitu liczby punktów, które może mieć zestaw. Powyżej 25 – lub 15 w dogrywce – drużyny grają, dopóki ktoś nie uzyska dwupunktowej przewagi, czy to 26-24 czy 30-28 czy 120-118 czy coś innego.

Punkt meczowy

Pokrewnym pojęciem jest punkt dopasowania. Kiedy drużyna mogła wygrać nie tylko seta, ale i mecz z kolejnym punktem, to sytuacja w punkcie dopasowania. Powiedzmy, że zespół prowadzi mecz dwa sety do jednego i buduje przewagę 24-15 w czwartym secie. Byłby to punkt meczowy dla tej drużyny – i nadal byłby to punkt meczowy za każdy punkt, dopóki druga drużyna nie zremisuje.