Strategie limitów czasu gry w siatkówkę:kiedy to nazwać i co powiedzieć

Wyobraź sobie:idziesz na tyły kortu, aby służyć. Mecz kończy się remisem 23. To twój piąty serwis; Twoja drużyna wygrała właśnie 4 rajdy z rzędu, zdobywając 4 kolejne punkty. Energia gry się zmieniła, możesz to poczuć. Tempo jest zdecydowanie w twoim zespole! Przygotowujesz się do podania kilku ostatnich punktów, aby zapewnić zwycięstwo swojej drużynie.

Druga drużyna jest w środku załamania psychicznego – słabo mija, uderzający albo wybijają piłkę, albo wpadają do siatki, a rozgrywający jest całkowicie sfrustrowany.

Z drugiej strony, Twój zespół go miażdży! Gracze żelują, wszyscy mówią, a kule, które wydają się nie do kopania, są wykopywane. Na domiar wszystkiego Twój ostatni serwis był asem!

TWEEET! Sędzia gwiżdże. Drużyna przeciwna właśnie ogłosiła przerwę na żądanie. To klasyczny ruch, i wcale nie dziwi. Całkiem oczekiwane, faktycznie.

Przerwy w siatkówce są używane przez drużynę do zatrzymania gry na krótki okres czasu. Może to być dzielenie się informacjami z kolegami z drużyny, lub zmienić rozmach gry. Są również świetną okazją dla zawodników na korcie, aby napić się szybkiego drinka, i zetrzeć dodatkowy pot.

Przerwy są krótkie, aby Twój zespół chciał zmaksymalizować czas, który ma na omówienie strategii, i udostępniać wszelkie zauważone luki w drużynie przeciwnej.

Przerwy na żądanie są zwykle (choć nie zawsze) przyznawane przez drużynę, która straciła kilka punktów z rzędu, co, miejmy nadzieję, zmieni rozmach, jaki zbudował drugi zespół. I, jak w powyższym przykładzie, mogą być również wezwani, aby spróbować wstrząsnąć serwerem, który ma dobrą passę.

Kto może zarządzić przerwę w siatkówce?

Jeśli twoja drużyna ma trenera (na przykład w klubie lub na uniwersytecie), trener decyduje, kiedy ogłosić przerwę na żądanie.

Trener pilnuje zespołu, aby upewnić się, że nie popadnie w załamanie. Utrata kilku punktów nie musi być wielka, ale naprawdę łatwo jest, aby kilka punktów zamieniło się w ciąg kilku punktów, zwłaszcza jeśli druga drużyna nabiera rozpędu.

Jeśli grasz w lidze rekreacyjnej, Twój zespół prawdopodobnie nie ma trenera, ale zespół trenuje sam. Twoja drużyna nadal będzie miała przypisanego kapitana piętra (często jest to rozgrywający), kto jest graczem, któremu wolno sygnalizować sędziemu, aby poprosił o przerwę na żądanie. Kapitan piętra może zawsze decydować o przerwie na żądanie, lub inny gracz może zaproponować przerwę kapitanowi piętra, kto następnie zasygnalizowałby ref.

Zasady dotyczące limitów czasu w siatkówce

Oto przegląd zasad dotyczących limitów czasu w siatkówce:

• Każda drużyna może przyznać dwie przerwy na żądanie podczas każdego meczu (setu).
  • Limit czasu trwa 30 sekund.
  • Nie można poprosić o przerwę na żądanie, gdy piłka jest w grze. Prosząc o przerwę, należy to zrobić po zakończeniu wymiany i przed gwizdkiem, aby umożliwić następny serwis.
  • Przekroczenie limitu czasu jest sygnalizowane wykonaniem kształtu „T” obiema rękami. Jedna ręka trzymana pionowo, z wyprostowanymi palcami, a druga ręka jest trzymana poziomo nad nią.
  • Gdy zostanie ogłoszony limit czasu, sześciu graczy na boisku przechodzi na ławkę. Nie muszą koniecznie schodzić z boiska, ale powinni znajdować się w strefie blisko ławki.
  • 30 sekund zaczyna się, gdy tylko sędzia zagwiżdże, więc zawodnicy powinni jak najszybciej przedostać się na ławkę, aby mogli zmaksymalizować swoją szansę na przerwę.
  • Dowolny koledzy z drużyny siedzący na ławce mogą również wziąć udział w zgrupowaniu czasu na przerwę, ale nie powinni wchodzić na boisko podczas przerwy.
  • Po upływie 30 sekund sędzia zagwiżdże, sygnalizowanie zawodnikom powrotu na boisko.
  • Zespoły często otrzymują kilkusekundowy okres karencji na powrót na kort, ale to naprawdę zależy od sędziego. Jeśli zespół trwa zbyt długo, ref może wywołać ostrzeżenie o opóźnieniu. Jeśli drużyna otrzyma w tym samym meczu kolejne opóźnienie, druga drużyna otrzyma punkt i serwis.
  • Gdy drużyna wykorzysta obie swoje przerwy na żądanie w secie, sędzia daje im sygnał, aby byli świadomi, że nie mają już przerw na żądanie. Sędzia robi to sygnalizując zwykły sygnał przerwy na żądanie (w kształcie litery T obiema rękami), następnie trzymając dwa palce.
  • Chociaż to nie jest reguła, upewnij się, że woda lub inne napoje rozlane podczas przerwy zostały wytarte przed ponownym rozpoczęciem gry. Zdziwiłbyś się, ile razy napoje zostaną rozlane podczas spotkania na czas! Nawet kilka kropel na podłogę siłowni może spowodować poślizgnięcie się zawodnika podczas gry, co może spowodować obrażenia.

Upewnij się, że sprawdziłeś podłoże na boisku, na którym stali zawodnicy, a także tuż poza polem gry na korcie, gdzie zawodnicy stali podczas przerwy na żądanie. Kiedy gracze biegną po piłce, mogą biegać tuż poza obszarem gry, dlatego ważne jest, aby sprawdzić również ten obszar.

Specjalne przerwy w pracy

Sędzia może zarządzić specjalną przerwę na żądanie, jeśli zawodnik doznał kontuzji i krwawi oraz istnieje ryzyko, że inni zawodnicy mogą być narażeni na kontakt z krwią. Ten specjalny czas na przerwę daje drużynie 30 sekund na założenie bandaża na ranę. W tym scenariuszu, przerwa na żądanie nie zostanie przydzielona żadnej drużynie (innymi słowy, nie liczyłoby się to jako jedna z dwóch dozwolonych przerw na żądanie).

Jeśli gracz nie zregenerował się wystarczająco w ciągu pierwszych 30 sekund przerwy, zespół ma trzy opcje:

1. kontuzjowany zawodnik musi zostać zastąpiony innym zawodnikiem (może to być zmiana legalna lub wyjątkowa)
  2. w zależności od stanowiska, libero może wejść i zastąpić kontuzjowanego gracza
  3. zespół może zarządzić legalną przerwę, co daje im kolejne 30 sekund (ta jedna liczy się jako jedna z dwóch dozwolonych przerw na żądanie).

Legalna zmiana oznacza, że ​​na każdą pozycję może być przypisany tylko jeden zawodnik rezerwowy na mecz. Gdy gracz zmieni się na jedną pozycję, nie mogą zastąpić w innej pozycji do końca gry.

Wyjątkowa zmiana oznacza, że ​​do gry może zostać zmieniony dowolny zawodnik, niezależnie od tego, czy zostali już zmienieni na inną pozycję podczas tej gry. Jednakże, kontuzjowany zawodnik nie będzie wtedy mógł wrócić do meczu.

Więc, co się stanie, jeśli nie będzie zawodnika, który może zastąpić kontuzjowanego gracza? Dobrze, sędzia może zezwolić na specjalną 3-minutową przerwę na żądanie, co, miejmy nadzieję, da kontuzjowanemu graczowi wystarczająco dużo czasu na odzyskanie sił i ponowną grę. Może się to zdarzyć tylko raz dla gracza w grze.

Jeśli gracz nie odzyskał wystarczającej siły po 3-minutowej specjalnej przerwie na żądanie, Niestety, drużyna jest uważana za niekompletną do meczu, co oznacza, że ​​nie mają wystarczającej liczby graczy, aby wystawić drużynę.

Czy w siatkówce są przerwy techniczne?

Tak, w niektórych meczach, ale nie wszystko. FIVB (Fédération Internationale de Volleyball) i międzynarodowe mecze siatkówki mają przerwy techniczne, ale większość meczów siatkówki nie.

mecze międzynarodowe są transmitowane w telewizji, tak więc przerwy techniczne pozwalają na zaplanowaną przerwę w zasięgu w celu uzyskania dodatkowych możliwości handlowych. Przerwy techniczne zapewniają również planowaną okazję do analizy dotychczasowej gry w grze.

Przerwy techniczne trwają 60 sekund, i są one wywoływane przez sędziego w dwóch różnych momentach gry:gdy prowadząca drużyna zdobędzie 8 punktów i 16 punktów.

W piątym secie nie ma przerw technicznych, tylko zwykłe dwie przerwy na żądanie na drużynę, o które można poprosić.

Kiedy ogłosić przerwę w siatkówce?

Oto przykłady sytuacji, w których Twój zespół może chcieć ogłosić przerwę.

• Jeśli drużyna przeciwna właśnie zdobyła kilka punktów z rzędu i wydaje się, że naprawdę ma dobrą passę, przerwanie przerwy może wystarczyć, aby przerwać ich impet.
  • Jeśli Twój zespół uważa, że ​​mogą być poza rotacją (a nie zostało to jeszcze zauważone!), mogą chcieć ogłosić przerwę, aby wrócić do właściwej kolejności.
  • Jeśli istnieją oczywiste słabości w ofensywnych lub defensywnych grach drugiej drużyny, przerwa to świetna okazja, by podzielić się nimi z resztą zespołu.
  • Jeśli trzeba dokonać jakichkolwiek korekt w grze ofensywnej lub defensywnej TWOJEJ drużyny, przerwa to świetny czas na wyjęcie ze schowka i przedstawienie sugestii.
  • Jeśli były naprawdę długie rajdy, a zespół potrzebuje tylko chwili wytchnienia! Pobieranie wody i wycieranie potu zdecydowanie pomaga, ale przerwa w tej sytuacji oznacza również ponowne skupienie się na sobie i zespole i nabraniu energii.
  • Jeśli serwer w drużynie przeciwnej jest po prostu w ogniu, i albo zdobywa punkty bezpośrednio za pomocą asa, lub po prostu zrzucanie podania odbiera podań. Czasami do głowy serwera trafia wezwanie time-outu, i kończą na tym, że przegapiają swój pierwszy serwis zaraz po powrocie na boisko po zakończeniu przerwy na żądanie.

Strategia czasu gry w siatkówkę

Na pewno będziesz chciał porozmawiać o jakiejś strategii, kiedy wyznaczasz sobie przerwę w siatkówce. Nawet jeśli Twoja drużyna aktualnie wygrywa, a druga drużyna ogłosiła przerwę na żądanie, będziesz chciał porozmawiać o tym, co do tej pory działało w Twoim zespole. Możesz również założyć, że druga drużyna może samodzielnie wprowadzać pewne strategiczne zmiany, więc Twój zespół będzie chciał pozostać skoncentrowany i utrzymać intensywność.

Co powiedzieć podczas przerwy w siatkówkę, gdy nie ma trenera

Jeśli grasz w drużynie, która ma trenera, naturalnie poprowadzą dyskusję podczas przerwy. Jednakże, jeśli grasz w lidze rekreacyjnej bez trenera, nie pozwól, aby Twój czas na przerwę stał się darmowym miejscem, w którym wszyscy próbują rozmawiać ze sobą! Masz tylko 30 sekund, więc spraw, by się liczyły.

Upewnij się, że jest powód do wywoływania limitu czasu :Naturalnym tropem będzie dowolny gracz, który zażądał przerwy na rozpoczęcie dyskusji. I powinni mieć lepszy powód niż potrzeba szybkiego napicia się wody! Prawdopodobnie, zauważyli coś w grze jednej z drużyn, lub mają propozycję zmiany w grze własnej drużyny, dla którego warto było zrobić przerwę.

Ułatwiać, nie dominuj: Prawdopodobnie będzie jeden lub dwóch graczy, którzy w bardziej naturalny sposób przejmą prowadzenie podczas przerw na żądanie. Jednakże, to nie znaczy, że powinni rozmawiać! W drużynie rekreacyjnej bez trenera, opinie WSZYSTKICH członków drużyny są ważne. Pamiętaj, aby dać każdemu możliwość wniesienia swojego wkładu w pewnym momencie.

Zapytaj resztę zespołu, co ich zdaniem należy zrobić :Jeśli przerwa na żądanie została przyznana w celu odwrócenia tempa od drugiej drużyny, może nie być oczywistej zmiany strategicznej. To byłby dobry moment, by zapytać, „jakieś sugestie, co możemy zmienić?” To pokazuje, że zmiana jest potrzebna i pozwala reszcie zespołu zastanowić się, co można zrobić. Nawet jeśli faktycznie nie dokonano żadnych zmian w pozycjonowaniu, miejmy nadzieję, że mentalna zmiana myślenia o potrzebnej zmianie pędu pomoże.

Określ, co działa: Jeśli jeden lub więcej graczy robi coś, co jest skuteczne, wskaż to. W ten sposób, jest bardziej prawdopodobne, że będą to robić!

Nie bądź negatywny: Jedyną rzeczą, której NIE chcesz mówić podczas przerwy na żądanie, jest negatywne wskazywanie błędów, które popełnił kolega z drużyny, zwłaszcza przed resztą zespołu. Wszyscy gracze popełnią błędy w pewnym momencie gry, więc nie ma potrzeby bezpośredniego zwracania negatywnej uwagi na błędy. Może to wpłynąć na samoocenę gracza i jego pewność siebie.

Skup się na GRZE, nie osoba: Jeśli konieczne jest wprowadzenie ulepszeń, zawsze skupiaj się na graczu DZIAŁANIA , nie ich UMIEJĘTNOŚCI . Na przykład, zamiast komuś powiedzieć, „Twoje przechodzenie śmierdzi, trzeba doprowadzić piłkę do rozgrywającego”, rozważ powiedzenie:„spróbuj szybciej zająć pozycję obronną, aby móc znaleźć się ZA piłką, które pomogą Ci podać piłkę do celu”.

Bądź wrażliwy :Jeśli masz sugestie dotyczące działań, które może podjąć inny gracz, rozważ rozmowę z nimi poza naradą zespołu. W ten sposób nie poniżasz ich ani nie wprawiasz ich w zakłopotanie przed resztą zespołu. Nigdy nie wiesz, jak ktoś przyjmie krytykę, nawet jeśli ma to być konstruktywne.

Kieruj się zdrowym rozsądkiem :Jednakże, pamiętać, jest to naprawdę trudne, jeśli nie pochodzi od trenera, ale raczej kolega z drużyny. Niektórzy zawodnicy będą otwarci na trenowanie przez rówieśników, a inni na pewno nie będą. Zanim zaczniesz trenować kolegę z drużyny, upewnij się, że im się to spodoba. Spróbuj zacząć od kilku drobnych wskazówek, a jeśli twój kolega z drużyny wydaje się otwarty, następnie kontynuuj. Jednakże, jeśli jest oczywiste, że nie docenia peer-coachingu, wtedy prawdopodobnie najlepiej po prostu go porzucić.

Przygotuj się również na szkolenie! Zawsze bądź gotowy na własny coaching! Jeśli kolega z zespołu przekaże Ci konstruktywną informację zwrotną, poświęć trochę czasu na rozważenie tego, zanim zaczniesz się bronić. Wszyscy gracze mają inne spojrzenie na rozgrywkę i strategię, więc możliwość otwartego omawiania pomysłów i ulepszeń (nawet jeśli to ty możesz wprowadzić pewne ulepszenia!) sprawia, że ​​zespół jest ogólnie silniejszy.

Spróbuj dać innym szansę na wypowiedzenie się: 30 sekund to niedługo czas, więc są duże szanse, że nie wszyscy będą mogli mówić. Jednakże, jeśli ktoś w oczywisty sposób stara się zrozumieć, upewnij się, że mają szansę wziąć udział w dyskusji.

Używaj terminologii zrozumiałej dla wszystkich: W lidze rekreacyjnej każdy pochodzi z różnych poziomów doświadczenia i z różnych zespołów. Nawet jeśli czas jest krótki w przerwie, robi się jeszcze krócej, jeśli musisz cofnąć się i wyjaśnić termin, który był używany w twoim zespole uniwersyteckim, ale nikt inny nie wie, co masz na myśli.

Niech będzie zwięzły i rzeczowy: To nie jest strategiczna sesja fokusowa! Oczywiście, będą dziesiątki rzeczy, które możesz omówić, przeanalizować i wypróbować. Jednakże, łatwo jest przytłoczyć, a potencjalnie nawet zmylić graczy, jeśli podczas przerwy zostanie poruszone zbyt wiele rzeczy. Skoncentruj się maksymalnie na 2-3 rzeczach, nad którymi Twój zespół może pracować, lub który został zidentyfikowany jako luka w innym zespole. Zapisz dogłębną analizę do komentarza po meczu!

Wiwat! Każda przerwa powinna kończyć się wiwatem. To buduje koleżeństwo w twoim zespole, i sprawia, że ​​gracze są napompowani, gdy wracają na kort.

Więc, teraz wracasz na kort po przerwie na żądanie, którą zawołała druga drużyna. Jesteś odświeżony, sprawdzono strategię Twojego zespołu, a twoja drużyna jest podekscytowana ich dopingiem. Idziesz na tył kortu i odbijasz piłkę, przygotowując się do służby. Czy to krótkie 30 sekund przebywania poza boiskiem na przerwę na żądanie weszło ci do głowy? czy zaserwujesz kolejnego asa? Weź głęboki oddech, pozostań skoncentrowany, i zaserwuj piłkę tak, jak setki razy wcześniej. Masz to!