Czy siatkówka jest Best of 3 czy Best of 5?

Kiedy jesteś nowy w siatkówce, istnieje tak wiele różnych szczegółowych zasad, że czasami może się wydawać, że zasady się zmieniają? Na wczorajszym turnieju Słyszałem, jak rodzic (lub prawdopodobnie dziadek) zadał to pytanie, pytanie, które słyszałem dosłownie setki razy.

Czy w siatkówkę gra się do najlepszego z 3 setów, czy do najlepszego z 5 setów? Zasady zmieniają się w zależności od miejsca i sytuacji, ale przeprowadzimy Cię przez wszystkie odpowiedzi w tym artykule. Zazwyczaj młodsze grupy wiekowe najlepiej grają 2 z 3 setów, podczas gdy licealiści i starsi grają najlepsze 3 z 5 setów.

Co oznacza „Najlepszy z 3” lub „Najlepszy z 5”?

Kiedy grasz z przeciwnikiem, ten mecz to całe spotkanie obu drużyn. To mecz będzie składać się z kilku zestawy . Więc twoja drużyna może wygrać niektóre sety, ale przegraj cały mecz i vice versa.

Kiedy podzielisz mecz na sety, wyłonić zwycięzcę, jedna z drużyn musi wygrać większość setów, aby wygrać mecz.

Więc kiedy ktoś mówi, „Najlepszy z 3” lub „Najlepszy z 3”, odnoszą się do wygrania 2 z 3 setów, co oznaczałoby wygranie większości z 3 możliwych setów.

W ten sam sposób, jeśli Twoje spotkanie wygra najlepszy z 5 setów, 3 zwycięskie sety stanowiłyby większość i tym samym wygrałyby mecz.

W każdej sprawie, kiedy drużyna zdobędzie niezbędną liczbę, mecz się zakończył, nie ma sensu rozgrywać ostatnich setów. Dodatkowy czas i energia nie byłyby dobrze wykorzystane i zwykle byłyby jedynie zniechęcające dla przegranego i nudne dla zwycięzcy. Ryzykowałbyś również niepotrzebne obrażenia.

Czy licealna siatkówka jest najlepsza z 5?

Zasady mogą ulec zmianie w zależności od regulaminu danej ligi lub turnieju, a nawet samego spotkania.

Zazwyczaj podczas meczów w sezonie regularnym, mecze uniwersyteckie rozgrywane są do najlepszych z 5, ale gry JV (Junior Varsity) są zwykle rozgrywane do najlepszego z 3 setów. Kiedy wejdziesz w ten sport, zobaczysz, że zwykle na poziomie JV, drużyna, która wygrywa pierwsze 2 sety, jest prawie zawsze wystarczająco silną drużyną, że granie w inną byłaby stratą czasu i energii. Możesz zobaczyć rzadkie sytuacje, w których finałowy mecz turnieju JV zostanie rozstrzygnięty przez mecz „najlepszy z 5”.

Oczywiście statystycznie na każdym poziomie szanse na wygranie najlepszego z 5 po przegranej pierwszych 2 są bardzo niskie, to czy zdarzyć. Siatkówka jest szybkim i ekscytującym sportem, w którym drużyny mogą iść na passę i jeździć z impetem na długie odcinki punktów. Rozegranie meczu do najlepszego z 5 setów jest dobrą praktyką, gdy tylko jest to możliwe, ponieważ daje lepszą reprezentację tego, kto naprawdę jest najlepszą drużyną.

Czym jest mecz triathlonowy w siatkówce?

Czasami drużyny organizują spotkanie trójstronne, aby połączyć więcej gier. Więc zamiast mieć tylko 2 drużyny grające ze sobą, będziesz miał drużynę A grającą drużynę B, następnie drużyna A grająca drużyna C, i w końcu, drużyna B zagra drużynę C.

To nie jest turniej, więc nie będzie więcej meczów, niezależnie od tego, kto wygra, czy przegra. Są one traktowane jako indywidualne gry w Twoim rekordzie sezonu regularnego.

Dlaczego drużyny miałyby rozegrać mecz triathlonowy?

Zwykle, korzyścią z gry w tri-mecz jest to, że możesz skrócić czas podróży dla niektórych drużyn, które są dalej. Jest to z pewnością korzyść dla zespołów, które znajdują się na przeciwnych zewnętrznych granicach obszaru. Zazwyczaj mamy 2 lub 3 mecze triathlonowe w sezonie z ligą mojej córki, aby drużyny nie musiały odbywać tylu długich podróży w krótkim czasie.

Drugą możliwością byłoby odrobienie meczów, które zostały odwołane wcześniej w sezonie. Jeśli mecz został odwołany z powodu pogody lub sytuacji awaryjnej, trenerzy mogą mieć problemy ze zmianą harmonogramu do końca sezonu i mogą poprosić trzecią drużynę o połączenie spotkania w mecz tri-mecz.

Wady grania w tri-mecze

Kiedy grasz tri-mecz, największą wadą jest czas, jaki to zajmuje. W godzinach popołudniowych lub wieczornych Twoja drużyna rozegra 2 mecze i być może będzie musiała także usiąść i zrobić sobie przerwę, podczas gdy pozostałe 2 drużyny grają, więc może to być długa noc.

O ile Twój obiekt nie ma oddzielnej siłowni, w której można grać w wiele gier jednocześnie, ligi i trenerzy zazwyczaj starają się nie planować razem meczów uniwersyteckich i juniorów. Czasami drużyny zgadzają się rozpocząć wynik od 4-4, co jest powszechnym sposobem na skrócenie czasu gry, który jest zwykle używany w turniejach podczas gry w puli.

Jednym ze sposobów, w jaki zespoły będą próbowały ograniczyć wpływ dodatkowego czasu gry, jest to, że zespoły uniwersyteckie będą grać tylko do 3, a nie do pełnego najlepszego z 5. Może to być frustrujące, jeśli wyniki są wysoce konkurencyjne w każdym z 3 zestawy, ale kompromis polega na tym, że gracze nie utknęli w grze przez całą noc.

Czy szkolna siatkówka jest najlepsza z 3?

Mogą istnieć wyjątki od zasad w siatkówce szkolnej, podobnie jak na innych poziomach tego sportu, ale mecze sezonu regularnego dla NCAA są zaplanowane jako najlepsze 3 z 5 setów.

Czy siatkówka plażowa jest Best of 3 czy Best of 5?

Siatkówka plażowa ma być formatem do 3 najlepszych. Mecze osiągają 21 punktów zamiast 25 punktów stosowanych w siatkówce halowej. Zwycięska drużyna musi prowadzić o 2 punkty, aby wygrać seta i nie ma limitu. Tak więc pierwszy zespół, który prowadził o 2 po łącznie 21, wygrywa seta.

Jeśli drużyny podzielą pierwsze dwa sety (co oznacza, że ​​każdy z nich wygrywa 1), następnie trzeci set staje się setem rozstrzygającym remis i jest rozgrywany tylko do 15 punktów. Ponownie remis musi zostać wygrany 2 punktami.

Chcesz dowiedzieć się więcej o siatkówce plażowej? Sprawdź nasze artykuły na temat całej kategorii Siatkówka plażowa.

Co to znaczy wygrywać lub przegrywać w prostych setach?

Wygrana lub przegrana w stritach oznacza po prostu wygraną lub przegraną wszystkie sety i są one wykonywane szybciej. Jest to postrzegane jako decydujący wynik, niezależnie od tego, czy jesteś zwycięzcą, czy przegranym.

Jeśli drużyny są dość wyrównane pod względem poziomu umiejętności, sety często się powtarzają, co oznacza, że ​​zostanie rozegranych więcej setów, aby wyłonić zwycięzcę. Bardzo wyrównane zespoły zazwyczaj produkują również dłuższe rajdy, co oznacza, że ​​mecz naprawdę się przedłuży.

Co to jest zestaw tie-breaker?

Set tie-break to trzeci lub 5 setów w meczu po tym, jak drużyny wygrały taką samą liczbę setów, aby dojść do końca.

W zestawie tie-breakowym, główna różnica polega na tym, że suma punktów jest obniżona. Zamiast zdobywać 25 punktów, zwycięska drużyna musi zdobyć tylko 15 punktów z przewagą 2 punktów.

W większości ustawień Twoja drużyna po każdym secie zmieni strony boiska. Jest to w interesie bycia uczciwym. Jeśli istnieje jakaś korzyść z jednej lub drugiej strony, chodzi o to, aby każdy zespół czerpał z tego korzyści tyle samo czasu. Więc w większości przypadków podczas dogrywki, drużyny zmienią strony, gdy pierwsza drużyna osiągnie wynik 8.