Zasady kickboxingu

Kickboxing to stosunkowo nowoczesna, full contact sport i sztuka walki, która ma swoje korzenie w kilku innych dyscyplinach walki. Z nowoczesnym sportem kickboxingu, który rozpoczął się w USA w latach 70., było to połączenie kilku innych uderzających sztuk w bardziej znajomą amerykańską koncepcję, męski, organizując zawody na ringu bokserskim.

karate japońskie, Muay Thai, zachodni boks, francuska sztuka kopania Savate i koreańskie Taekwondo są po części odpowiedzialne za współczesny sport kickboxingu, z tym sportem, który szybko się rozwija i jest popularny na całym świecie. Jednakże, to właśnie w Ameryce i Japonii były (i nadal są) bastiony kickboxingu.

Amerykańska scena kickboxingu została zdominowana przez rodzime supergwiazdy, takich jak Joe Lewis, Benny Urquidez, Chuck Norris, i Bill „Superfoot” Wallace podczas pobytu w Japonii, ich promocje K1 Kickboxing stopniowo stały się wielkim hitem kasowym, z lat 90. przyciągając topowych konkurentów z całego świata.

Dziś, kickboxing został nieco przyćmiony przez pojawienie się MMA (Mixed Martial Arts), ale nadal pozostaje popularny na całym świecie. W przeciwieństwie do niektórych innych sportów, kickboxing ma wiele różnych organów zarządzających oraz międzynarodowych i krajowych stowarzyszeń. Jednakże, pomimo niewielkich rozbieżności, Zasady full contact kickboxingu pozostają takie same niezależnie od skojarzeń.

Przedmiot kickboxingu

Podobnie jak jego bliski krewny – boks – celem kickboxingu jest pokonanie przeciwnika za pomocą technik kopnięć i uderzeń, aby go znokautować, zmusić sędziego do przerwania walki lub wykazać się wyższymi umiejętnościami zarówno w obronie, jak i ataku, aby wygrać na kartach punktowych sędziego. Kickboxing to sport pełnokontaktowy, jak również są biegli w uderzaniu rękami i stopami, kickboxerzy muszą być wyjątkowo dopasowani i elastyczni, ponieważ jedne z najskuteczniejszych technik to kopnięcia w głowę.

Gracze i sprzęt

Kickboxing wymaga stosunkowo niewielkiej ilości sprzętu.

• Ring bokserski :Kickboxing prawie zawsze odbywa się na ringu bokserskim. Dokładny rozmiar może się różnić w zależności od różnych stowarzyszeń i promocji.
  • Rękawice bokserskie :Kickboxerzy noszą regulaminowe rękawice bokserskie, które mogą być w dowolnym kolorze. Pod rękawiczkami kickbokserzy używają owijek na dłonie, aby pomóc utrzymać kształt pięści i zapobiec urazom kostek i nadgarstków.
  • Podkładki :Ponieważ kickboxing wykorzystuje stopy jako uderzającą broń, ochraniacze są noszone na stopach, aby je chronić. To podstawowa różnica między kickboxingiem a jego bliskim krewnym, Tajski boks, w którym bokserzy nie noszą ochraniaczy na stopy (a także mogą uderzać kolanem i łokciem).
  • Ochraniacze na pachwiny i ochraniacze na usta są również noszone przez wszystkich kickboxerów.

Punktacja

Mogą istnieć różne metody punktacji w zależności od każdej indywidualnej organizacji kickboxingu, ale zdecydowana większość używa takiego rodzaju punktacji jak w boksie. Sędziowie (lub w niektórych przypadkach tylko sędzia) punktuje każdego zawodnika w każdej rundzie w zależności od jego występu.

Lepszy wojownik w każdej rundzie otrzymuje dziesięć punktów, podczas gdy drugi zawodnik otrzymuje dziewięć punktów. Jeśli uzna się, że obaj zawodnicy spisywali się równie dobrze, wtedy oboje otrzymują dziesięć punktów, podczas gdy jeden znacznie przewyższył drugi lub go powalił, runda zdobywa dziesięć punktów do ośmiu.

Wygranie meczu

Jak boks i Muay Thai, walkę można wygrać na kilka sposobów:

• Nokaut :W tym miejscu jeden napastnik uderza przeciwnika, uniemożliwiając mu kontynuowanie. Napastnik zostaje ogłoszony zwycięzcą po odliczeniu do dziesięciu, co daje drugiemu zawodnikowi szansę wstania i kontynuowania walki.
  • TKO :To jest techniczny nokaut i wtedy sędzia decyduje, że jeden zawodnik nie jest już w stanie się bronić, natychmiastowe zakończenie walki i ogłoszenie drugiego zawodnika zwycięzcą.
  • Zwrotnica :Jeśli podczas walki nie ma nokautu ani TKO, wtedy walka przechodzi na punkty. Punkty sędziego/sędziego na karcie wyników są sumowane i zawodnik z największą liczbą punktów zostaje ogłoszony zwycięzcą. Jeśli punkty są równe na koniec walki, walka jest ogłaszana remisem.

Zasady Kickboxingu

• Wszystkie mecze kickboxingu powinny odbywać się na ringu bokserskim.
  • Każdy zawodnik w kickboxingu z pełnym kontaktem musi rywalizować z zawodnikiem w tej samej kategorii wagowej co on sam, aby zapewnić uczciwą walkę.
  • Po wysłuchaniu instrukcji sędziego, obaj zawodnicy dotykają rękawic i rozpoczyna się walka.
  • Rundy zwykle trwają 3 minuty, a liczba rund zależy od doświadczenia zaangażowanych zawodników. Pomiędzy każdą rundą jest 1 minuta przerwy. Walki o mistrzostwo to zazwyczaj rundy 12 x 3 minuty.
  • Każdy wojownik musi spróbować pokonać przeciwnika, używając ciosów i kopnięć w ciało i głowę, próbując znokautować przeciwnika.
  • Jeżeli obaj zawodnicy nie znokautują przeciwnika lub zmuszą sędziego do przerwania walki, wtedy walka jest oceniana na punkty. Zawodnik z większą liczbą punktów zostaje ogłoszony zwycięzcą.
  • Jeśli obaj zawodnicy mają taką samą liczbę punktów, mecz jest uznawany za remis.