Kobiety z USA zdobywają złoto FIBA ​​AmeriCup z 74-59 zwycięstwem nad gospodarzem Portoryko

• Tablica wyników
• Cytaty
• Harmonogram i wyniki

USA (6-0), zespół złożony z najlepszych studentów, zdobyła złoty medal FIBA ​​Women's AmeriCup, wygrywając 74-59 z Portoryko (4-1) w sobotni wieczór w Roberto Clemente Coliseum w San Juan, Portoryko.

Mecz o złoty medal miał wszystko – USA jadące po zwycięstwo w trzeciej kwarcie 21-11, gasną światła na arenie i następujący po nim taniec na połowie kortu i tłum na korzyść gospodarza Puerto Rico (4-2)

USA zdobyły drugi z rzędu złoty medal FIBA ​​AmeriCup i czwarty w klasyfikacji generalnej, a kobiety z USA mają teraz 30-7 lat na imprezie.

W meczu o brązowy medal Brazylia (5-2) pokonała Kanadę (5-2) 87-82 w podwójnej dogrywce. Jako cztery najlepsze drużyny kończące, USA, Brazylia, Kanada i Portoryko zakwalifikowały się do rywalizacji w jednym z czterech turniejów kwalifikacyjnych do Pucharu Świata FIBA ​​2022, które zostaną wykorzystane do wyłonienia 12 drużyn rywalizujących w Pucharze Świata FIBA ​​2022.

„Zebraliśmy grupę młodych, Szkoła Wyższa, utalentowane młode panie, które zobowiązały się przyjść na ten turniej, wiedząc, że będziemy niedoświadczeni, " powiedział Dawn Staley (Karolina Południowa), Trener USA AmeriCup i główny trener kadry narodowej. „Ale ciężko pracowali podczas prób, ciężko pracowali przez cały obóz treningowy, i po prostu daliśmy im do zrozumienia, że ​​to są dorosłe kobiety, przeciwko którym będziesz grać. To są profesjonalne koszykarki kobiet, z którymi będziesz grać, i będziemy musieli wykorzystać naszą głębię, wykorzystać nasz talent, wykorzystać naszą umiejętność grania na dużej scenie w college'u. Ale przyjście tutaj i granie było dla nich wspaniałym przeżyciem. Wiem, że uczynili mnie lepszym trenerem. Mam nadzieję, że jako sztab szkoleniowy uczyniliśmy ich lepszymi zawodnikami, tylko po to, by mieć tego typu doświadczenie.”

Rhyne Howard (Kentucky/Cleveland, Dziesięć), który został nazwany turniejowym MVP, zakończył z 22 punktami i pięcioma asystami, a jej rzuty 8 na 20 z boiska i 4 na 10 z rzutu za 3 punkty ustanowiły rekord AmeriCup kobiet w USA w próbach z rzutu z pola i rzutach za 3 punkty.

„Naprawdę nie szukałem MVP, tylko po to, aby zapewnić mojemu zespołowi i produkować dla mojego zespołu i zapewnić nam wygraną, - powiedział Howard. „Zdobywanie MVP było dodatkowym bonusem”.

Elissa Cunane (stan NC/Summerfield, NC), który zdobył 12 punktów i miał sześć zbiórek, dołączył do Howarda w drużynie wszystkich turniejów, wraz z brazylijską Clarissa Dos Santos, Manuela Rios z Kolumbii i Jennifer O’Neill z Portoryko.

„To znaczy wszystko, tylko po to, żeby po raz pierwszy przyjechać tutaj z USA Basketball i wywrzeć tak duży wpływ na drużynę, jak ja, to tylko zaszczyt i świadectwo dla moich kolegów z drużyny i trenerów wokół mnie, Cunane powiedział o swoim wyborze na wszystkie turnieje.

Alija Boston (Karolina Południowa/St. Thomas, U.S.V.I.) zdobył 17 punktów i zebrał rekordową liczbę 19 zbiórek kobiet w USA AmeriCup, w tym 10 plansz ofensywnych, aby pomóc USA w uzyskaniu przewagi 63-37 w zbiórkach nad Portoryko. Naz Hillmon (Michigan/Cleveland, Ohio) miał 12 zbiórek i 8 punktów, dopóki Weronika Burton (północno-zachodnia/Newton, Mass.) udzielił pięciu asyst.

„Trener podkreślał rozbijanie desek, upewniając się, że uda nam się ich wyprzedzić, więc skupiłem się na tym, — powiedział Boston.

W pierwszej kwarcie były cztery remisy przed 3 od Howarda, który miał 12 punktów w pierwszej kwarcie, postaw USA na 10-7. Portoryko zamknęło pierwszy okres, pokonując USA 14-7 i prowadząc 21-17 w pierwszej przerwie.

Z Portoryko prowadzącym 25-19 w drugim miejscu, USA zorganizowały bieg 9-0, ale Portoryko odpowiedziało własnym odcinkiem 9-0, a Portoryko prowadziło 34-28 z 2:48 przed przerwą. USA zdobyły sześć punktów więcej, utrzymując Portoryko do dwóch punktów, i w połowie drogi, Portoryko prowadziło 36-34.

Pięć kolejnych punktów z Bostonu na rozpoczęcie drugiej połowy dało USA prowadzenie 39-36, które Stany Zjednoczone rozciągnęły się do 51-40, kiedy Ashley Owusu (Maryland/Woodbridge, Va.) skoczył o 3:54. Stamtąd drużyny handlowały koszami, i zmierzam do ostatnich 10 minut, USA prowadziły 55-47.

Trzypunktowy Burton na rozpoczęcie czwartej tercji dał USA dwucyfrową przewagę, 58-47, a Stany Zjednoczone nie pozwoliły Portoryko na jednocyfrowe przez pozostałą część gry.

Stany Zjednoczone były na skraju wygranej, gdy Boston wszedł na linię rzutów wolnych o 1:59, a potem zgasły górne światła na arenie. Gdy personel pracował nad ponownym włączeniem świateł, USA i Portoryko miały wystarczająco dużo światła, aby strzelać na korcie, podczas gdy fani traktowali to jak koncert, machają latarkami w swoich telefonach komórkowych. Po około 15 minutach pomiędzy dwoma zespołami na połowie kortu wybuchła zaimprowizowana bitwa taneczna, zachwycając wszystkich na arenie.

Przerwa trwała łącznie około 25 minut, zanim Boston wrócił na linię rzutów wolnych i zatonął, obaj próbują postawić USA 72-59. Cunane dodał dwa punkty z 13 sekundami na grę, a USA zapewniły sobie zwycięstwo 74-59.

„Myślę, że to naprawdę nas rozbudziło, Hillmon powiedział, że taniec się skończył. „Rozgrzało nas powrót do tego dwuminutowego odcinka. Było dużo zabawy. To znaczy, o to właśnie chodzi w tej grze – o dobrą zabawę i cieszenie się nią, i to był przebłysk tego.”

Ustanowiono również kilka rekordów amerykańskich kobiet w pojedynczych zawodach AmeriCup. Boston (9,3 rpg.) i Cunane (8,0 rpg.) teraz zajmują pierwsze i drugie miejsce pod względem zbiórek; Boston jest nr 1 pod względem średnich bloków (1,8 bpg.); Henderson jest zremisowany na 1. miejscu w procentach rzutów za 3 punkty (0,474, 9-19 3pt FG); oraz Sedona Książę (Oregon/Wzgórze Wolności, Texas) jest nr 2 pod względem procentowym rzutów wolnych (100%, 7-7 stóp procentowych).

Jako zespół USA ustanowiły rekordy liczby zbiórek (347), uśrednione zbiórki (57,8 rpg.) i zablokowane strzały (5,5 bpg.) oraz remis w zakresie procentowym rzutów wolnych (0,808, 105-130 stóp).

Jennifer Rizzotti (prezydent Connecticut Sun) asystent trenera reprezentacji USA AmeriCup i kobiet, i główny trener Uniwersytetu Arizona Adia Barnes uzupełnił kadrę USA AmeriCup.

[Kobiety z USA zdobywają złoto FIBA ​​AmeriCup z 74-59 zwycięstwem nad gospodarzem Portoryko: https://pl.sportsfitness.win/Wydarzenia-sportowe/Inne-Imprezy-sportowe/1018047225.html ]