Format tenisowy Fast4:Historia, Powody, dla których wykorzystano wynalazki i turnieje

Fast4 Tennis to jedna z najnowszych innowacji w sporcie tenisowym, która w czasach pandemii koronawirusa powoli nabierała tempa ze względu na swój nieodłączny charakter. Patrzymy na ten wynalazek, dlaczego wprowadzono format tenisowy Fast4, jak jest grana i różne turnieje, które z czasem zaczęły z niego korzystać.

Czym jest format tenisowy Fast4?

To jest nowy, szybszy format, który został wprowadzony na niższych poziomach tenisa, aby skrócić czasy meczów. Jak sama nazwa wskazuje, sety są rozgrywane do czterech gier z remisem na 3-3.

Zamiast tradycyjnego dogrywki z siedmioma punktami, jest rozgrywany do pięciu punktów z kilkoma innymi rażącymi różnicami w porównaniu z tradycyjnymi meczami tenisowymi (sprawdź sekcję zasad poniżej).

Kto wprowadził tenis Fast4? Historia…

Format Fast4 Tennis był pomysłem Tennis Australia (również między innymi organizatorami Australian Open) i po raz pierwszy pojawił się w 2014 roku. Kluby tenisowe w Australii przyjęły ten format jako środek do wypróbowania go w całym kraju.

Nazywany tenisem z niespodzianką, ten nowy format sportu miał nieco zmienione zasady, które miały na celu skrócenie czasu wymaganego na mecze.

Przeczytaj także :

• Jak działają rankingi tenisowe ATP i WTA?
  • Dlaczego tenisiści noszą zegarki na rękę?

Na wiele sposobów, format Fast4 Tennis jest bardzo podobny do formatu Table Tennis X w tenisie stołowym lub formatu T20 w krykiecie.

Pomysł został przyjęty, gdy wielokrotny zwycięzca Wielkiego Szlema Roger Federer zmierzył się z australijskim Lleytonem Hewittem w meczu pokazowym Fast4 Tennis w styczniu 2015 roku. Federer zwyciężył 4–3 (5–3), 2-4, 3–4(3–5) 4–0, 4–2. Ten mecz był transmitowany na żywo w Australii. Następnego dnia, Rafael Nadal brał udział w podobnym meczu w Melbourne Park.

Dlaczego wprowadzono format tenisowy Fast4?

Powodem jego wprowadzenia było bardzo proste uczynienie tego sportu bardziej rześkim pod względem długości meczów i jednocześnie ekscytującym dla kibiców.

Sport ewoluował z czasem, podobnie jak tenis. Zmieniły się zasady, w tym kolor piłek, technologia rakietowa, a nawet format, w jaki różne Grand Slams pozwalają na ostatnie sety, ale jeśli chodzi o nieodłączną długość meczów, to mniej więcej pozostało takie samo; zarówno mężczyźni, jak i kobiety grają mecze do trzech setów w turniejach innych niż wielkoszlemowe, będąc w turniejach głównych, mężczyźni występują w meczach do pięciu setów.

Konieczność wprowadzenia krótszego formatu sprowadza się do rzekomych korzyści z tym związanych. To są:

• Krótsze mecze prowadzą do mniejszego stresu młodszych ciał, gdy gra jest jeszcze we wczesnej fazie rozwoju,
  • Krótsze turnieje w wyniku tych krótszych meczów, uczynienie go lepszym dla graczy i widzów, którzy mogą oglądać więcej meczów w ciągu dnia, jednocześnie zmniejszając koszty organizacji
  • Bardziej przewidywalne długości dopasowania, prowadzące do potencjalnie łatwiejszych transakcji z nadawcami

Zasady tenisa Fast4

Niektóre z najważniejszych zasad Fast4 Tennis, które różnią się od tradycyjnego tenisa, zostały wymienione poniżej.

Proszę pamiętać, że stanowi to podstawę formatu Fast4 Tennis, ale można go wykorzystać, a zasady nieznacznie dostosować, aby dopasować je do organizatorów (takich jak Lawn Tennis Association, który jest brytyjskim odpowiednikiem Tennis Australia, ma własny zestaw zasad, które zostały opracowane zgodnie z opiniami trenerów, gracze i rodzice).

Nie pozwól służyć

To jedna z najważniejszych zmian zasad w Fast4 Tennis. W tradycyjnym tenisie piłka uderzająca w siatkę podczas zagrywki nazywa się let i jest to let. W zależności od tego, czy piłka spadnie w wyznaczonym obszarze, czy poza nim, nadal może to być wadą tradycyjnego tenisa.

W tym nowym formacie nie ma letów i gra jest kontynuowana, nawet jeśli zagrywka trafi w siatkę. Oznacza to, że jeśli serwis trafi w siatkę i spadnie w wyznaczonym obszarze, przeciwnik musi grać o powrót. Jak to często bywa, jeśli piłka uderzy w siatkę i padnie w jej pobliżu, a przeciwnik pozostanie bez szansy na zbliżenie się do niej, to as; lub Fast4 Ace.

Zasada braku korzyści

W przeciwieństwie do tradycyjnego tenisa, gdzie wynik dwójki, tj. po 40-40 następuje zawodnik, który musi wygrać mecz z wyraźną dwupunktową przewagą, Fast4 Tennis nie ma żadnej przewagi, zasada nagłej śmierci – zwycięzca punktu na 40-40 wygrywa grę.

Od pierwszej do czterech gier

Sety wygrywają gracze, którzy jako pierwsi osiągną cztery gemy zamiast typowych sześciomeczowych setów, ale podobnie jak w tradycyjnym formacie, do wygrania seta potrzebne jest prowadzenie co najmniej dwóch gemów. Czyli seta można wygrać 4-0, 4-1 i 4-2, ale przy 3-3, należy rozegrać tie-breaker.

Łamacz remisów

Zamiast tradycyjnego remis od pierwszego do siedmiu punktów, w tym przypadku to pierwszy do pięciu punktów, który wygrywa remis. Jeszcze jedna zmiana tej zasady to 4-4, znowu następuje nagła śmierć, co oznacza, że ​​ktokolwiek zdobędzie punkt na tym etapie, wygrywa seta.

Decydujący zestaw

Ostatni set jest rozgrywany jako rozstrzygający remis, ale w przeciwieństwie do poprzednich setów, jest to rozstrzygający remis od pierwszego do 10. Ponownie, o 9-9, gracz, który zdobędzie kolejny punkt, wygrywa seta i mecz.

• Dlaczego korty Laver Cup są czarne w kolorze?
  • Dlaczego tenisiści jedzą banany i jakie są ich substytuty?

Inne zasady

Te mecze mogą być najlepszymi z trzech lub najlepszymi z pięciu setów, w zależności od dostępności czasu na turniej. Również finałowy set może być zwykłym setem lub dogrywką.

Problemy z Fast4 Tennis

Nieprzewidywalność zasady „no-let” to jeden z największych problemów związanych z formatem Fast4 Tennis. Problem z piłką umierającą i spadającą blisko siatki, co skutkuje Fast4 Ace, zwiększa czynnik szczęścia.

Wyobraź sobie gracza serwującego w wieku 30-40, 2-3 w dół i serwuje dwa z tych szczęśliwych asów. Wystarczająco trudne jest złamanie serwu przeciwnika, ale zrobienie tego z dodaniem tej zasady sprawia, że ​​jest to o wiele trudniejsze.

Inną kwestią jest krótszy charakter meczów, co sprawia, że ​​powrót po zostaniu w tyle jest trudniejszy.

Turnieje w formacie tenisowym Fast4

Jednym z pierwszych turniejów, w których wykorzystano format Fast4 Tennis, był Finały ATP Next Gen . Ten turniej widzi niektóre z najlepszych, nadchodzący tenisiści biorą udział w rozgrywkach na koniec roku, które są podobne do finałów ATP, ale w formacie Fast4.

Puchar Hopmana, który był ostatnio grany w 2019 roku, widziałem również jego mieszany podwójny remis grany w tym formacie.

Podczas przerwy pandemicznej koronawirusa część turniejów tenisowych, które odbyły się na wystawie, rozegrano przy użyciu jednej lub drugiej odmiany formatu Fast4 Tennis.

Wiele meczów juniorów na całym świecie, ale zwłaszcza w zawodach organizowanych przez LTA i Tennis Australia, wykorzystuje ten format.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące tenisa Fast4

Oto lista najczęściej zadawanych pytań dotyczących formatu Fast4 Tennis.

Dlaczego nazywa się Fast4 Tennis?

Sety rozgrywane są do czterech partii, a każdy mecz jest rozgrywany do czterech punktów (brak zasady przewagi); są też cztery zasady (brak przewagi, pozwala, tie-breaks na 3-3, a zwycięzcą jest gracz, który dostanie się do czterech gier).

Co to jest as Fast4?

Zazwyczaj jeśli serwer trafi do sieci, nazywa się let. W Fast4 Tenis, nie ma letów, w wyniku czego piłka po uderzeniu może wyskoczyć bardzo blisko siatki, co skutkuje asem. To jest as Fast4.

Jakie są inne zmodyfikowane formaty tenisa?

Sam Fast4 jest modyfikowany w niektórych regionach, aby uniemożliwić regułę no-let. Niektóre formaty modyfikują go również w taki sposób, że let może być kontynuowany, jeśli osiągnie linię bazową bez ponownego odbicia.

Istnieje również coś, co nazywa się srebrną zasadą dwójki, w której gracze nie otrzymują punktu do gry za pierwszą dwójkę gry, ale za drugą gracz wygrywa punkt.

Jeśli uzgodniono to przed rozpoczęciem meczu, mogą istnieć turnieje, w których punkt Powerplay jest wart dwa punkty.

No i jest format Thirty30, w którym gry zaczynają się od 30-30.

Jak działamy w deblu w Fast4 Tennis?

Każdy gracz w drużynie przeciwnika może sięgnąć, aby zagrać piłkę, jeśli jest to let.

Kto podaje przy 4-4 w tie-breaku?

Decyduje o tym rzut monetą przez sędziego głównego.

Czym jest Power Play w Fast4 Tennis?

Jest to odmiana używana przez niektórych, która pozwala graczowi na wywołanie Power Play w dowolnym momencie w secie, a zwycięzca punktu otrzymuje dwa punkty.

[Format tenisowy Fast4:Historia, Powody, dla których wykorzystano wynalazki i turnieje: https://pl.sportsfitness.win/lekkoatletyka/tenis/1018038193.html ]