Jak długo trwa mecz siatkówki?

Siatkówka to sport o wysokiej intensywności, który wymaga dużo biegania i skakania. Jeśli jesteś zainteresowany podjęciem tego sportu, weź pod uwagę swój poziom atletyki i wybierz odpowiednią dla siebie ligę siatkówki. Wyczynowa siatkówka wymaga dużej wytrzymałości, więc zastanów się, czy jesteś gotowy na wyzwanie, zanim się zaangażujesz.

Typowa gra w siatkówkę rozgrywana do najlepszych 2 z 3 setów trwa zwykle od 60 do 90 minut, chociaż nie ma ograniczeń czasowych w grze w siatkówkę. Każdy zestaw może zająć około 20-30 minut. W grze wykorzystywany jest system punktów rajdowych, i którakolwiek drużyna zdobędzie 25 punktów wygrywa seta, o ile prowadzą o 2 punkty.

W dalszej części tego artykułu omówimy czas trwania gry w siatkówkę i jej system punktacji. W większości sportów gracze mają określoną ilość czasu na zdobycie jak największej liczby punktów. w siatkówce, gra trwa, dopóki gracze nie zdobędą określonej liczby punktów.

Gra w siatkówkę trwa zwykle od 60 do 90 minut, który obejmuje 3 rozgrywane zestawy. Nie ma limitu czasowego na każdy zestaw, więc gracze mogą grać tak długo, jak chcą. Spodziewaj się dłuższych zestawów, jeśli konkurencyjne, grają gracze na wysokim poziomie.

Typowa gra w siatkówkę rozgrywana jest w najlepszych setach 2 z 3. Jednakże, jakieś gry, ligi, lub turnieje wymagają, aby zwycięska drużyna wygrała najlepsze sety 3 z 5. Ponownie, dokładny czas trwania gry może się różnić, w zależności od tego, ile czasu zajmie graczom zdobycie wystarczającej liczby punktów, aby wygrać grę.

Najlepszy 2 z 3 vs. Najlepszy 3 z 5

Gra w siatkówkę może być rozgrywana według dwóch różnych zasad:

• 2 z 3 zestawów
  • 3 z 5 zestawów

Zasada 2 z 3 setów oznacza, że ​​drużyna siatkarzy wygrywa mecz, gdy wygrywa 2 z 3 setów, podczas gdy zasada 3 z 5 setów oznacza, że ​​drużyna siatkówki wygrywa, gdy wygrywa 3 z 5 setów.

Każda drużyna musi wygrać większość setów, aby zakwalifikować się jako zwycięzca. Oznacza to, że drużyna może wygrać kilka setów, ale nadal przegrać cały mecz. Jeśli jedna drużyna wygra wystarczającą liczbę setów, pozostałe sety są odrzucane, ponieważ już wygrały mecz.

Aby przeczytać więcej o szczegółach, ile setów musisz wygrać w różnych sytuacjach, odwiedź ten post.

Ile minut w grze w siatkówkę?

Typowy zestaw do siatkówki trwa około 20-30 minut. Gra składająca się z 3 setów trwa zwykle od 60 do 90 minut, w zależności od tego, jak dobrzy są gracze przeciwko sobie. Gra, która gra najlepiej 3 z 5 setów, z drugiej strony, może trwać do 150 minut (2 ½ godziny).

Najlepsze zestawy 2 z 3 są powszechne wśród graczy poniżej liceum, podczas gdy najlepsze zestawy 3 z 5 są powszechne wśród graczy z uniwersyteckich szkół średnich lub starszych. Liczba punktów w zestawie wpływa na czas trwania zestawu. Na przykład, jeśli zestaw ma 25 punktów, gracze mogą zająć 20-30 minut, podczas gdy set tie-break, który jest rozgrywany do 15 punktów, jest często znacznie krótszy.

Jednakże, mecze siatkówki niekoniecznie trwają dłużej niż 15 minut. Dobrym tego przykładem jest mecz siatkówki między Algierią a Serbią w 2015 roku. Serbia pokonała rywali w mniej niż 10 minut!

Czasami mecz siatkówki trzeba skrócić do mniej niż 60 minut. Takie mecze odbywają się zazwyczaj podczas turniejów, w grze w bilard.

Rozegranie meczu typu „Best of 2”

Drużyny zagrają tylko 2 sety, niezależnie od tego, kto wygra. Turnieje czasami kierują się tą zasadą, jeśli przestrzeń lub czas są problemem, dzięki czemu mogą zarządzać dużą liczbą zespołów i utrzymywać wszystkich w przewidywalnym harmonogramie. Jest to zwykle używane tylko podczas gry w puli we wczesnych rundach turnieju.

Dwie drużyny mogą grać przeciwko sobie tylko przez dwa sety — nazwane najlepszy z 2. Bez względu na to, kto wygra, drużyny zagrają dwa sety, a ich wyniki zostaną przesłane i ocenione później.

Drużyna z największą liczbą punktów wygrywa w klasyfikacji generalnej. Na przykład, jeśli drużyna A zdobędzie 26 punktów w pierwszym secie, ale zdobędzie tylko 21 punktów w drugim secie, drużyna A ma 47 punktów. Jeżeli drużyna B zdobędzie 24 punkty w pierwszym secie, ale zdobędzie 25 punktów w drugim secie, drużyna B ma łączny wynik 49, co oznacza, że ​​drużyna B jest zwycięzcą.

Ile setów w grze w siatkówkę?

Gra w siatkówkę składa się zazwyczaj z trzech setów, chociaż niektóre gry wymagają pięciu zestawów. Różne mecze mają różne zasady. Gry w siatkówkę juniorów mają zazwyczaj trzy sety na mecz, podczas gdy zwykłe gry uniwersyteckie mają pięć zestawów.

Jednakże, niektóre mecze siatkówki Junior Varsity grają w setach 3 z 5 w swoich meczach finałowych. Siatkówka plażowa rozgrywana jest w trzech najlepszych setach – 21 punktów za pierwszy i drugi set oraz 15 punktów za seta dogrywki. Poniżej znajduje się lista najczęściej występujących zestawów dla różnych poziomów siatkówki:

Zestawy 2 z 3 Zestawy 3 z 5 GimnazjumUniwersytetJunior varsityCollegeMiędzynarodowa plażaMiędzynarodowa hala

Kiedy dwie drużyny rywalizują ze sobą, obaj walczą o rajdy. Wymiana odnosi się do czasu pomiędzy podaniem a zakończeniem gry; obie drużyny muszą zapewnić swoim przeciwnikom utratę piłki. Za każdym razem, gdy drużyna wygrywa rajd, to ma sens.

Niektóre rajdy są krótkie, podczas gdy niektóre są długie. Przeciętny rajd może trwać około 5-7 sekund, chociaż czasami rajd może trwać mniej niż sekundę.

Im lepiej grają drużyny, tym dłużej trwa rajd. W niektórych bardzo wyrównanych konkursach, drużyny będą miały rajdy, w których podczas jednej ciągłej gry będą rozgrywane 50 lub więcej dotknięć.

Ile punktów, aby wygrać mecz siatkówki?

w siatkówce halowej, drużyny potrzebują 25 punktów, aby wygrać regularne sety w meczu siatkówki. W zestawie tie-breakowym, gracze będą musieli zdobyć tylko 15 punktów, aby wygrać seta. w siatkówce plażowej, drużyny potrzebują 21 punktów w pierwszych 2 setach, ale 15 punktów za remis. We wszystkich przypadkach zwycięska drużyna musi wygrać o 2.

Punkty za najlepsze zestawy 3 z 5 są takie same jak za najlepsze zestawy 2 z 3, poza tym, że drużyna musi wygrać trzy sety zamiast 2 setów, aby wygrać mecz. Sety 1-4 są rozgrywane do 25 punktów w pierwszych czterech setach. Jednakże, piąty set jest rozgrywany tylko do 15 punktów.

W oparciu o system punktów rajdowych, drużyna może wygrać seta tylko wtedy, gdy wygrywa dwoma punktami. Oznacza to, że dopóki którakolwiek z drużyn nie zdobędzie wystarczającej liczby punktów, aby prowadzić o dwa punkty, mecz trwa. Rywalizacja może zająć bardzo dużo czasu, zwłaszcza, gdy w grę wchodzą dwie silne drużyny.

25 lutego 2021, drugi set meczu siatkówki pomiędzy Brighamem Youngiem i Uniwersytetem Grand Canyon w końcu trafił do Grand Canyon, kiedy objęli prowadzenie 45:43 nad BYU. 88-punktowy zestaw jest teraz najdłuższym zestawem w historii NCAA, bijąc 86-punktowy rekord ustanowiony w 2010 roku.

Siatkówka plażowa ma nieco inny system punktowy. Zamiast grać do 25 punktów, siatkarze plażowi grają do 21 punktów. w siatkówce plażowej, zawodnicy zamienią się końcówkami po zdobyciu 7 punktów w pierwszych dwóch setach. W trzecim secie gracze będą zmieniać strony po każdych 5 punktach.

Końcowe przemyślenia

Gra w siatkówkę zazwyczaj nie ma ograniczeń czasowych. Jednakże, typowa gra rozgrywana z najlepszymi setami 2 z 3 trwa zwykle od 60 do 90 minut. Jeśli chodzi o najlepsze zestawy 3 z 5, zazwyczaj mogą zająć do 150 minut.

Czy chciałbyś kupić nasze ulubione polecane produkty dla graczy? Wybierz pozycję poniżej i kliknij, aby robić zakupy na Amazon.

Ochraniacze na kolanaOchraniacze na łokcieOchraniacze na ramionaPiłka halowaSiatkówka plażowa