Zasady siatkówki:łatwy do naśladowania przewodnik

Siatkówka zyskała na popularności na przestrzeni lat i jest rozgrywana na całym świecie w różnych formach. Jest taka standardowa siatkówka, którą widzimy w gimnazjum, siatkówka piaskowa, którą oglądamy na Letnich Igrzyskach Olimpijskich, oraz mniej znaną wersję śnieżnej siatkówki. Ale czy wiesz, że w grze obowiązują dość surowe zasady i przepisy? Łatwo się zgubić, próbując je przeczytać.

Dlatego wymyśliliśmy Zasady siatkówki:łatwy do naśladowania przewodnik aby pomóc wyjaśnić nieco mylący język oficjalnego przewodnika. Niczego nie pomijamy; po prostu wszystko wyjaśniamy.

Zaczynając od wytycznych dotyczących obiektu i przechodząc przez to, czego oczekuje się od zawodników i strojów, przedstawiamy prosty przegląd wszystkiego, co musisz wiedzieć, aby zrozumieć grę. Ten przewodnik jest najbardziej odpowiedni dla standardowej siatkówki gimnastycznej, a nie dla dwóch pozostałych wersji. Istnieją pewne podobieństwa między rodzajami siatkówki, ale są różne. Więc, zacznijmy poznawać zasady i wytyczne dotyczące siatkówki.

Wytyczne dotyczące obiektów i wyposażenia

Wiedza o tym, jakie urządzenia i sprzęt są dozwolone oraz jakie standardy obowiązują na oficjalnym terenie gry, jest ważna, jeśli grasz w oficjalny mecz. Jeśli grasz w zabawną „podwórkową” grę w siatkówkę, nie czujesz, że musisz przestrzegać każdej zasady.

• Obszar gry określa obszar, na którym rozgrywa się gra. Istnieją przepisy i zasady dotyczące tego obszaru i określonych wymiarów. Pole gry obejmuje również wolną strefę poza granicami kortu, w którym gracze mogą jeszcze zagrać piłkę, zanim uderzy ona o ziemię. Typowy obszar gry to symetryczny prostokąt. Boisko do koszykówki jest typowym miejscem do rozgrywania meczu, ponieważ ma mniej więcej taki sam rozmiar, jaki jest wymagany, gdy uwzględni się wolną strefę wokół linii boiska. Plac zabaw powinien być płaski, chyba że znajduje się na zewnątrz, gdzie może mieć skłonność do drenażu.
  • Sieć i słupki są ważnymi częściami gry i mają do nich regulacje. Siatka powinna mieć wysokość około 8 stóp (2,43 metra) w lidze mężczyzn i około 7'4” (lub 2,24 metra) w lidze kobiet. Pomiary są ściśle przestrzegane. Słupki do siatek są umieszczone w dowolnym miejscu od 1 ½ stopy (0,5 metra) do 3 ½ stopy (1 metr) poza liniami bocznymi, aby zapewnić dużo dodatkowej powierzchni.
  • kulki musi być rozmiarem regulowanym, a wszystkie piłki używane w grze muszą być jednolite. Standardowy rozmiar piłki siatkowej to 65-67 cm w obwodzie i 260-280 gramów wagi.

Czy chciałbyś znaleźć polecany przez nas sprzęt dla działaczy siatkarskich? Sprawdź naszą stronę z wyposażeniem dla urzędników.

Drużyny i zawodnicy siatkówki

Chociaż wszystkie przepisy dotyczące obiektu i używanych piłek są bardzo ważne dla oficjalnej gry, zawodnicy i skład drużyny są jeszcze ważniejsi. Bez odpowiedniej struktury zespołu i zasad regulujących to, co robią i noszą, nie ma gry!

• Makijaż zespołu . Drużyna może liczyć do 12 graczy, sztab trenerski, i ewentualnie zespół medyczny w zależności od poziomu gry. Zespoły gimnazjalne i licealne mogą nie posiadać personelu medycznego, ale zespoły uniwersyteckie i zawodowe z pewnością będą miały personel medyczny. Gracze muszą być wymienieni w protokole, który jest przekazywany sędziemu, zanim set zacznie grać w tej konkretnej grze.
  • Lokalizacja graczy. Jeśli gracze nie są w grze, następnie muszą znajdować się na ławce lub w obszarze ławki. Mogą wykonywać ograniczone rozgrzewki poza swoją wolną strefą, ale zazwyczaj muszą pozostać w obszarze ławki. Są chwile, w których gracze mogą rozgrzać się piłkami, ale są to wyznaczone przerwy i nie będą miały miejsca podczas gry. Na wielu poziomach siatkówki jest tradycją, że nikt nie siedzi na ławce, wszyscy stoją. Dopóki znajdują się w granicach obszaru ławki, i nie ingerują w grę, jest okej.
  • Wyposażenie i mundury. Wyposażenie gracza składa się z umundurowania i butów sportowych. Nakolanniki, ochraniacze na łokcie, i podobny sprzęt ochronny jest opcjonalny. Koszulki powinny być ponumerowane od 1 do 20, i możesz zauważyć, że kapitan drużyny będzie miał linię pod swoim numerem na przodzie koszulki. Wszystkie stroje muszą się zgadzać, z wyjątkiem libero, którego strój musi wyglądać uderzająco inaczej i jest zwykle w odwrotnym kolorze niż reszta drużyny. Zmiana strojów jest dozwolona tylko w określonych okolicznościach i musi zostać zatwierdzona przez urzędnika. Obejmuje to grę boso, przebieranie się z zabrudzonych lub zniszczonych mundurów, lub grając w kombinezonach rozgrzewających w zimnych warunkach.
  • Przedmioty niedozwolone. Są przedmioty, które nie są dozwolone na boisku. Sędzia może zażądać ich usunięcia lub kazać graczowi usiąść. Przedmiot, który może spowodować kontuzję dowolnego gracza lub dać komuś nieuczciwą przewagę, jest niedozwolony. Typowym przykładem może być biżuteria, której gracz zapomina zdjąć. Gracze mogą nosić ochraniacze i okulary ochronne lub sportowe gogle, Jednakże.
  • Liderzy Zespołu muszą zostać określone przed meczem. Obejmuje to kapitanów, trenerzy, i asystentów trenerów.

Punktacja i wygrana w siatkówce

Teraz najważniejsza część każdego konkurencyjnego wydarzenia sportowego, jak zdobyć i wygrać! Wiedza o tym, jak faktycznie zdobyć punkt i co stanowi wygraną seta i meczu, jest niezbędna w grze. Gracze, trenerzy, a widzowie naprawdę muszą znać te informacje, aby rywalizować na wysokim poziomie.

Czy chciałbyś kupić nasze ulubione polecane produkty dla graczy? Wybierz pozycję poniżej i kliknij, aby robić zakupy na Amazon.

Ochraniacze na kolanaOchraniacze na łokcieOchraniacze na ramionaPiłka halowaSiatkówka plażowa

Jak zdobywać punkty

Właściwie jest kilka sposobów, dzięki którym drużyna może zdobyć punkt w grze w siatkówkę. Najczęstszym sposobem zdobycia punktu jest wylądowanie piłki na podłodze lub ziemi po przeciwnej stronie boiska. Jednakże, nie myśl, że to jedyny sposób! Jeżeli przeciwnik popełni błąd lub otrzyma karę, wtedy druga drużyna otrzymuje punkt.

Błąd to wszystko, co jest sprzeczne z zasadami gry. Każdy rajd, za każdym razem, gdy sędzia zagwiżdże i wezwie zawodnika do zagrywki, ta gra jest warta punktu. Nawet jeśli piłka nigdy nie zostanie zaserwowana, jeśli ktoś złamał zasadę, punkt zostanie komuś przyznany.

Jedynym wyjątkiem byłaby powtórka. Jeśli z jakiegoś powodu gra musi zostać przerwana w trakcie rajdu, sędzia zasygnalizuje powtórzenie, a wynik nie zmieni się i ten sam zawodnik będzie ponownie zagrywał. Najczęstszym powodem tego jest wpadnięcie na pole gry kolejnej piłki spoza gry, gra jest natychmiast przerywana dla bezpieczeństwa graczy.

Jak wygrać grę

Zdobywanie punktów jest bardzo ważne, jeśli chodzi o wygranie meczu siatkówki, ale co jest potrzebne, aby faktycznie wygrać seta i mecz? Mecz siatkówki składa się z wielu setów, więc twoja drużyna musi wygrać większość setów. Liczba setów będzie zależeć od poziomu gry i tego, czy jest to gra regularna, gra wystawiennicza, lub turniej.

Zestaw w siatkówce

Wygranie seta oznacza, że ​​jako pierwszy osiągnąłeś ustaloną liczbę punktów. Zazwyczaj liczba punktów to 25, aby wygrać. W meczach tie-breaków suma zmniejsza się do 15. Jednak musisz uzyskać tę sumę punktów z minimalną przewagą dwóch punktów.

Jeśli zdarzy się remis 24-24, wtedy gra będzie kontynuowana, dopóki nie będzie dwupunktowej przewagi.

Aby dowiedzieć się więcej o systemie punktacji rajdów w siatkówce, spójrz na nasz post zatytułowany:Wyjaśnienie punktacji rajdowej w siatkówce

Mecz w siatkówce

Aby wygrać mecz, musisz wygrać większość setów. Remisowe sety mają miejsce, gdy każda z drużyn wygrywa równą kwotę i przechodzi do ostatniego seta w remisie. Więc niezależnie od tego, czy jest to remis 1-1, lub remis 2-2, następnie ostatni set rozgrywany jest do 15 punktów, aby wyłonić zwycięzcę meczu.

Domyślny i niekompletny zespół

To w zasadzie przepadek. Jeśli drużyna jest zaplanowana do gry, ale nie pojawia się na czas, wtedy przegrywają domyślnie. Dotyczy to również zespołu, który nie ma wystarczającej liczby graczy, drużyna musi mieć co najmniej 6 graczy, aby się zakwalifikować. Drużyna, która jest niekompletna, nie może grać i musi przegrać grę przez poddanie.

Struktura gry

Ważny jest również sposób rozgrywania gry. Ta struktura składa się z tego, jak gracze ustawiają się w kolejce, pozycje, na których grają, rotacja, którą podejmują, i mechaniki uruchamiania gry. Wszystkie te rzeczy działają na określone sposoby.

Rzut monetą

Jeśli znasz inne sporty, to może być znana koncepcja. Nieco inaczej jest w siatkówce, Jednakże. Rzut decyduje o dwóch różnych czynnikach. Zanim nastąpi rozgrzewka, sędzia pierwszy wykonuje losowanie, a drużyna, która wygra losowanie, może wybrać pierwszą zagrywkę lub wybrać stronę boiska, którą będzie posiadać ich drużyna.

Drużyna, która przegra rzut, będzie miała wybór innego pytania. Na przykład Drużyna A wygrywa losowanie i wybiera jako pierwsza. Następnie sędzia pyta Drużynę B, którą stronę kortu chcieliby mieć jako pierwszą.

W każdym kolejnym zestawie, drużyny będą zmieniać strony i naprzemiennie serwować jako pierwsze. Powodem zmiany stron jest usunięcie jakiejkolwiek przewagi na wypadek, gdyby jedna strona była postrzegana jako lepsza z jakiegokolwiek powodu. W połowie zestawu do rozstrzygania remisów, sędzia zasygnalizuje drużynom, aby ponownie zmieniły strony.

Rozgrzewka

Istnieje kilka różnych opcji rozgrzewki. Jeżeli drużyny miały już możliwość oddzielnej rozgrzewki przed oficjalnym czasem rozgrzewki, potem jest zbiorowe sześć minut na wspólną rozgrzewkę na boisku.

Jeśli żadna z drużyn nie miała rozgrzewki, wtedy zespoły będą miały 10 minut na wspólne treningi. Kapitanowie drużyn mają prawo zażądać oddzielnej rozgrzewki dla swojej drużyny, ale jeśli to zrobią, wtedy czasy nagrzewania są skrócone o połowę.

Wyjściowy skład

Każdy trener musi przedstawić początkowy skład sześciu zawodników przed rozpoczęciem meczu. Ten skład określi rotację zawodników do końca meczu. Libero nie zostanie uwzględniony w pierwotnym ustawieniu i może zastąpić innego zawodnika na boisku natychmiast po tym, jak sędzia sprawdzi, czy zawodnicy są prawidłowo ustawieni.

Pozycje

Z sześcioma zawodnikami na boisku, muszą rozpocząć każdy rajd na swoich pozycjach rotacyjnych. Pozycje są numerami i gracze mogą otrzymać kary, jeśli nie są we właściwej kolejności, gdy sędzia sygnalizuje początek następnego rajdu. Na polu ataku stoi trzech zawodników, w pobliżu sieci, i są numerami pozycji 4, 3, i 2 umieszczone od lewej do prawej, jeśli patrzysz na siatkę.

W tylnym rzędzie jest również trzech zawodników, którzy muszą znajdować się dalej od linii środkowej niż zawodnik przed nimi i są oni również ponumerowani. Ich kolejność to 5, 6, i 1 ponumerowane od lewej do prawej, ponownie, jeśli stoisz twarzą do sieci.

Po każdym rajdzie, w którym twoja drużyna zdobywa nowe posiadanie zagrywki, wszyscy w twojej drużynie obrócą się do następnej pozycji zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Aby uzyskać dogłębne spojrzenie na pozycje do siatkówki, przeczytaj Zrozumienie pozycji w siatkówce

Błędy pozycyjne

Błędy pozycyjne mogą wystąpić na kilka sposobów. Pierwsza sytuacja ma miejsce, gdy rozpoczyna się serwis, a zawodnicy jednej z drużyn są poza swoimi pozycjami. Innym sposobem jest nielegalna zmiana, która nie została złapana przed wznowieniem gry.

W przypadku błędu pozycyjnego wydarzy się jedna z dwóch rzeczy. Gracze zostaną ukarani, i jest punkt do drugiego zespołu, a usługa jest przeniesiona do drugiego zespołu. Lub mogą być po prostu wymagane do rozwiązania problemu bez żadnych innych konsekwencji według uznania sędziego.

Rotacja

Rotacja następuje za każdym razem, gdy grę wygrywa drużyna odbierająca. Drużyna musi się obracać zgodnie z ruchem wskazówek zegara i zmieniać pozycje.

Kolejność rotacji jest ustalana przez początkowy skład i musi być przestrzegana. Kiedy do gry wejdzie zawodnik rezerwowy, przyjmą stanowisko osoby, którą zastępują i muszą ją utrzymać.

Błędy rotacyjne

Błąd rotacji ma miejsce, gdy drużyna nie wykonuje odpowiedniej rotacji lub wcale. Jeśli nie uda Ci się wykonać rotacji i usługa zostanie uruchomiona, wtedy możesz kosztować swoją drużynę punkt i prawo do zagrywki.

Zespół, który zawinił, może zostać po prostu poproszony o naprawienie błędu bez utraty punktu. Jeśli rajd ma miejsce przed wykryciem błędu, druga drużyna może otrzymać tylko jeden punkt niezależnie od wyniku rajdu.

Rotacja może być myląca, dowiedz się wszystkiego w:8 części do zrozumienia rotacji w siatkówce

Gra w piłkę

Czy naprawdę jest w siatkówce coś ważniejszego niż sama gra w piłkę? Wszystkie inne zasady i aspekty gry współpracują ze sobą, aby gra przebiegała prawidłowo i przynosiła uczciwe wyniki. Ale jeśli nie grasz w piłkę, wtedy nikt nie może wygrać!

Istnieją również zasady i przepisy dotyczące hitów, a jeśli zostaną naruszone, wtedy będzie to kosztować punkty twojego zespołu. Musisz więc wiedzieć, co możesz, a czego nie możesz zrobić, gdy nadejdzie czas uderzenia.

Trafienia drużynowe

Istnieją 2 główne zasady i 1 wyjątek, jeśli chodzi o liczbę trafień dla Twojej drużyny:

1. Drużyna może wykonać w sumie trzy uderzenia piłki, zanim będzie musiała przekroczyć siatkę.
  2. Pojedynczy gracz nie może uderzyć piłki dwa razy z rzędu.

Wyjątkiem od obu tych zasad jest to, że blok nie liczy się jako trafienie w siatkówce halowej. Tak więc gracz, który blokuje piłkę, może natychmiast ponownie ją uderzyć, a drużyna, która blokuje piłkę, ma jeszcze 3 trafienia, aby odzyskać piłkę nad siatką.

Co to jest hit?

Uderzenie ma miejsce w zasadzie za każdym razem, gdy piłka styka się z ciałem. W większości artykułów na tej stronie, przeczytasz, że nazywa się to „kontaktem”. Zazwyczaj odbywa się to za pomocą rąk i przedramion, ale technicznie można to zrobić z dowolną częścią ciała. piłka nie może zostać złapana ani rzucona, musi zostać trafiony.

Błędy w grze piłką

Są błędy, jeśli chodzi o grę w piłkę. Jeżeli zespół uderzy piłkę więcej niż trzy razy, zanim zostanie ona zwrócona przeciwnikowi, następnie popełnili błąd i przyznali punkt przeciwnej drużynie. Dotyczy to również sytuacji, gdy jeden gracz uderza piłkę dwa razy z rzędu.

Innym rodzajem błędu jest złapanie lub rzucenie piłki przez któregokolwiek z graczy. To również da punkt przeciwnej drużynie. Nie mogą również skorzystać z pomocy innego obiektu lub kolegi z drużyny, aby uderzyć piłkę. To jest uważane za błąd.

Zdarzają się również nielegalne uderzenia, gdy podnosisz piłkę lub przesuwasz nią w powietrzu zamiast uderzać. Jeśli dotkniesz siatki podczas próby zagrania piłką, to również będzie liczone jako usterka.

W każdym z tych przypadków jeśli twoja drużyna popełni błąd, oznacza to, że twoja drużyna przegrywa wymianę, a druga drużyna zdobywa punkt i następny serwis.

Rodzaj trafień

W grze w siatkówkę istnieje kilka różnych rodzajów przebojów, a wiedza o tym, czym one są, pomoże ci poprawić nie tylko wiedzę na temat gry, ale także sposób, w jaki grasz.

Serwis siatkówki

Zagrywka ma miejsce, gdy osoba na pierwszym miejscu na boisku posyła piłkę przeciwnikowi i rozpoczyna grę lub wymianę. Odbywa się to zwykle z prawego tylnego rogu boiska, ale w rzeczywistości jest to legalne z dowolnego miejsca za linią końcową.

Gracze muszą postępować zgodnie z kolejnością rotacji, aby określić kolejność zagrywek. Czy gracze są dobrzy czy źli w serwowaniu, każda pozycja rotacyjna musi mieć swoją kolej podczas serwowania.

Dowiedz się więcej o serwowaniu z tego artykułu:Opanowanie 4 rodzajów serwów w siatkówce

Karnety do siatkówki

Jest to całkowicie normalne i faktycznie zaleca się, aby gracze „podawali” piłkę swoim kolegom z drużyny, gdy otrzymują piłkę, zamiast odtwarzać ją bezpośrednio przeciwnikom.

Podania to zazwyczaj uderzenia, w których używa się obu rąk lub obu rąk jednocześnie, aby w kontrolowany sposób dostarczyć piłkę do zamierzonego członka drużyny. W przypadku podania z „woleją”, zwany także podaniem palca z ręki, gracze muszą używać szybkiego, płynny ruch i powstrzymaj się od łapania i rzucania piłki.

Ataki w siatkówkę

Jeśli agresywnie posyłasz piłkę do przeciwnika, ale to nie jest usługa, wtedy używasz ataku. Tak naprawdę dzieje się to w każdym momencie po zagrywce, kiedy drużyna próbuje zdobyć punkt. Wszelki kontakt z piłką podczas gry w ataku musi mieć miejsce w jego własnej przestrzeni gry. Kontakt z piłką nie może nastąpić po przeciwnej stronie siatki.

Bloki do siatkówki

Gracze, którzy znajdują się blisko siatki, mogą skorzystać z tej gry. Jest to próba powstrzymania drugiej drużyny przed zdobyciem bramki i odesłaniem piłki z powrotem nad siatkę. Często blok, który jest wykonany prawidłowo, spowoduje, że drużyna blokująca otrzyma punkt.

Jednakże, drużyna blokująca nie może ingerować w piłkę po przeciwnej stronie siatki. Mogą sięgnąć w poprzek i spróbować odbić piłkę, gdy tylko zostanie uderzona przez przeciwnika.

Czy gracz może dotknąć sieci?

Zawodnikowi nie wolno wchodzić w kontakt z siatką, jest to uważane za usterkę. W rzadkich przypadkach, jeśli kontakt jest incydentalny, z dala od akcji, a sędzia uzna to za nieistotne, może zostać przeoczony.

Gracze mogą, Jednakże, przekraczaj przestrzeń nad lub pod siatką stopami lub rękami, o ile nie powoduje to problemów z grą lub nie przeszkadza drugiej drużynie. Jest to dozwolone, o ile kontakt z piłką miał miejsce po ich stronie siatki.

Nie mogą przekroczyć siatki, aby uniemożliwić przeciwnikowi dokończenie gry. Jest to niezgodne z zasadami i prawdopodobnie zostaną wezwane, co oznacza, że ​​dadzą punkt przeciwnej drużynie.

Rodzaje przerw w grze

Istnieją przerwy, które są dozwolone podczas gry. Niektóre z nich to normalne przerwy, których można się spodziewać w każdej grze, podczas gdy inne mogą się zdarzyć tylko raz na jakiś czas lub wcale.

Regularne przerwy

Regularne przerwy są dokładnie takie, jak brzmią. Normalna, regularne części gry, które pozwolą zespołom na zmianę naszych graczy lub przegrupowanie i opracowanie strategii. Przykładami tego typu przerw są:

• Limity czasu są ograniczone do dwóch żądań na zestaw.
  • Zastępstwa są również ograniczone, ale zespół może mieć do sześciu na zestaw.

Opóźnienia

Opóźnianie gry oznacza, że ​​robisz coś, o czym wiesz, że nie powinieneś robić, aby kupić czas lub odpocząć dla swojego zespołu. Poświęcenie większej ilości czasu podczas legalnego czasu oczekiwania opóźnia grę, a także za każdym razem, gdy poprosisz o nielegalną przerwę, nielegalna substytucja, lub kontynuować niewłaściwą prośbę. Każdy z nich może zostać nazwany przez sędziego naruszeniem, przyznanie punktu drużynie przeciwnej.

Są, Jednakże, przerwy, które można uznać za wyjątkowe, ponieważ nie zdarzają się często. Nie są uważane za opóźniające, i stworzono dla nich specjalne przepisy. To mogą być kontuzje, choroba, zła pogoda, przerwy w dostawie prądu, lub cokolwiek, co mogłoby zakłócić normalną grę.

Urzędnicy w siatkówce

Sędziowie rządzący grą w siatkówkę nazywani są sędziami i sędziami liniowymi. Będzie „sędzia górny”, który jest sędzią pierwszym, który stoi nad grą na trybunie lub piedestale. Będzie również sędzia „down”, który jest sędzią drugim.

Będzie 2 lub 4 sędziów liniowych, którzy będą pomagać sędziom w ogłoszeniu meczu. Jeśli są tylko 2, będą na przeciwległych rogach, obaj po lewej stronie ich linii końcowej.

Możesz dowiedzieć się wszystkiego o rolach i zasadach sędziów w naszym poście zatytułowanym:Volleyball Officials:Meet The Refs.