Proste zasady gry w siatkówkę

W siatkówce jest wiele zasad, ale zasady gry są dość proste. Przynajmniej te zasady, są spójne w całej siatkówce, niezależnie od tego, gdzie rozgrywana jest gra.

w siatkówce, drużyna, która zdobędzie zwycięski punkt, musi zawsze wygrywać dwoma punktami. Gdy drużyna zdobędzie 25 punktów, jeśli nie prowadzą o 2 punkty, gra trwa do momentu, gdy jedna z drużyn wygrywa dwupunktową przewagą. Dlatego bardzo często zdarza się, że końcowy wynik to 26-24 lub 27-25.

Istnieje kilka innych pytań dotyczących punktacji i pytań dotyczących wygrywania w grze, które mogą okazać się pomocne. Aby omówić te, lepiej najpierw zrozumieć podstawowy system punktacji.

Co to jest punktacja rajdu w siatkówce?

Punktacja rajdowa to system punktacji stosowany obecnie w całym świecie siatkówki. Wiele osób pamięta czasy, kiedy siatkówka była rozgrywana w starym systemie zwanym punktacją boczną. Możesz o tym przeczytać w sekcji poniżej.

System punktacji rajdowej w siatkówce polega na tym, że każdy rajd skutkuje przyznaniem punktu jednej lub drugiej drużynie. Na przykład, jeśli Twój zespół służy, a Ty nie służysz właściwie, druga drużyna zdobywa punkt. Lub inny przykład, jeśli Twój zespół jest poza rotacją w trakcie wykonywania usługi, sztuka zostanie odgwizdana martwa, a przeciwnik otrzyma punkt.

Także, w tym systemie, ten, kto wygra rajd, nie tylko zdobywa punkt, ale także serwuje następną grę.

Niektórzy uważają to za bardzo frustrujące, ponieważ druga drużyna nie zrobił nic, by zasłużyć lub zdobyć punkt, jednak dostają ten punkt, ponieważ zawiodłeś.

Jednym z powodów, dla których czasami trudno to oglądać, jest to, że zobaczysz zespoły dopingujące, że druga drużyna zawiodła. Będą sobie gratulować i nie zrobili nic, by na to zasłużyć. Szczególnie trudno to oglądać w młodszych grupach wiekowych.

Czy chciałbyś kupić nasze ulubione polecane produkty dla graczy? Wybierz pozycję poniżej i kliknij, aby robić zakupy na Amazon.

Ochraniacze na kolanaOchraniacze na łokcieOchraniacze na ramionaPiłka halowaSiatkówka plażowa

Inną sytuacją, w której bardzo trudno jest to obserwować, jest sytuacja, w której drużyna wygrywa na błędzie przeciwnika. Zwłaszcza podczas gwałtownej, bliski mecz, tak niesprawiedliwe wydaje się obserwowanie, jak drużyna przegrywa z powodu nieudanego podania lub naruszenia przepisów poza rotacją. Zasady są uczciwe, ale wydaje się, że to niesprawiedliwy sposób na zakończenie gry.

Co to jest punktacja za boczną stronę?

Punktacja boczna była starym systemem punktacji w siatkówce przed wprowadzeniem systemu punktacji rajdowej. Zasadniczo, różnica polega na tym, że aby zdobyć punkt, trzeba było mieć zagrywkę i wygrać wymianę.

Więc w tym systemie gra może trwać i trwać bez żadnych punktów, jeśli drużyny po prostu wymieniają się kolejkami serwującymi i przegrywając rajdy. W ramach tego systemu nadal musiałeś wygrać o 2, więc gry mogą trwać dość długo.

W końcu, w wielu ligach i turniejach maksymalna łączna liczba punktów wynosi 17 punktów. Więc zasada stała się, że trzeba było wygrać o 2, lub pierwsza drużyna do 17.

W punktacji rajdu łączny wynik potrzebny do zwycięstwa został podniesiony ze starej liczby 15 do obecnie 25. Jednak ze względu na częstotliwość zdobywania punktów, gry są właściwie krótsze. Inną korzyścią jest to, że długość gier jest znacznie bardziej spójna i przewidywalna. Pomaga to w planowaniu i planowaniu gier, szczególnie na turnieje i telewizję.

Ile punktów potrzeba, aby wygrać mecz?

w siatkówce halowej, gry są rozgrywane do 25 punktów za każdy set, z wyjątkiem seta rozstrzygającego. Ten ostatni set zostanie rozegrany do 15 punktów. Ale znowu, niezależnie od tego, jaka ma być suma, jeśli nie wygrywasz o co najmniej 2 punkty, gra będzie kontynuowana.

Ile setów potrzebujemy, aby wygrać mecz?

W młodszym wieku mecze rozgrywane są do 3 najlepszych, więc trzeci set (jeśli jest potrzebny do rozegrania) byłby setem rozstrzygającym remis.

W starszych grupach wiekowych aż do gry międzynarodowej, mecze rozgrywane są do najlepszego z 5 setów. Więc jeśli drużyny remisują 2-2, set rozstrzygający byłby piątym setem.

Jeśli chcesz przeczytać więcej szczegółów o tym, ile setów musisz wygrać w różnych sytuacjach, sprawdź ten post zatytułowany Czy siatkówka Best of 3 czy Best of 5?

Co to jest arkusz punktacji w siatkówce?

Arkusz wyników to sposób na usprawnienie liczenia wyników w siatkówce. Zadaniem liczenia punktów jest coś więcej niż tylko zliczanie punktów.
Scorekeeper śledzi również rotację zawodników (skład), substytucje, limity czasu, sankcje opóźniające, kary, przełączniki boczne, oraz czas rozpoczęcia i zakończenia gier.

Arkusz scoringowy to jedno miejsce, w którym wszystkie te informacje są skondensowane, aby ułatwić zarządzanie, zliczać przez całą grę, i zgłoś się później.

W arkuszu zapisywane są również informacje o drużynach, kapitanowie, i sędziowie.

Arkusze punktacji pochodzą z księgi wyników. Jeśli szukasz księgi wyników, możesz znaleźć nasze rekomendacje zarówno dla hal, jak i na plażę na naszej stronie z wynikami.

Czy wyniki w siatkówce plażowej są inne?

w siatkówce plażowej, punktacja jest nieco inna. Punktacja rajdu nadal obowiązuje i działa tak samo. Zasady dotyczące punktów w grze są dokładnie takie same.