Zasady koszykówki

Historia koszykówki sięga 1891 roku i od tego czasu przekształciła się w sport uprawiany na całym świecie. Wiele krajów przyjęło grę, np. Rosja, Wielka Brytania, Niemcy, Hiszpania i części Azji, ale to w Ameryce żyje największa i najbardziej lukratywna liga na świecie:NBA (Narodowy Związek Koszykówki).

Cel gry

Celem koszykówki jest wrzucenie piłki (koszykówki) do obręczy w celu zdobycia punktów. Gra toczy się na prostokątnym korcie iw zależności od tego, na której części kortu uda ci się wrzucić piłkę do kosza, zależeć będzie liczba zdobytych punktów. Piłkę można przemieszczać, kozłując lub podając piłkę. Na koniec meczu zwycięzcą zostaje drużyna z największą liczbą punktów.

Gracze i sprzęt

Każda drużyna składa się z 12 graczy, z których tylko 5 może przebywać na boisku w dowolnym momencie. Pozycje są podzielone na Point Guard, Straż obronna, Środek, Ofensywny napastnik i obronny napastnik. Każdy zawodnik zajmie wtedy pozycję na boisku, ale może się poruszać, jak mu się podoba.

Kort ma kształt prostokąta i mierzy 91 stóp długości i 50 stóp szerokości. Jest linia połowiczna, w której pośrodku znajduje się małe kółko; tutaj gra zaczyna się od tip-offu (piłka jest wyrzucana w powietrze przez sędziego, a zawodnik z każdej drużyny próbuje zdobyć posiadanie dla swojej drużyny). Na każdym końcu kortu znajdują się dwa kosze o wysokości 10 stóp. Łuk z trzech punktów to pierścień zewnętrzny, podczas gdy w środku znajduje się klucz, który zawiera linię rzutów wolnych.

Do gry wystarczy tylko boisko i koszykówka. Drużyny muszą nosić pasujące paski, a niektórzy gracze decydują się na noszenie osłonek na dziąsła i masek na twarz dla ochrony.

Gra podzielona jest na 4 dwunastominutowe kwarty. Pomiędzy 2 a 3 kwartą jest 15 minut przerwy.

Punktacja

Są trzy numery punktacji dla koszykarzy. Każdy kosz zdobyty spoza obszaru trzech punktów będzie skutkował zdobyciem trzech punktów. Kosze zdobyte w łuku trzech punktów będą skutkowały przyznaniem dwóch punktów. Celne rzuty wolne skutkują zdobyciem 1 punktu za każdy rzut wolny. Liczba rzutów wolnych zależeć będzie od miejsca popełnienia faulu.

Zwycięstwo w grze

Wygranie meczu w koszykówkę jest całkiem proste; zdobądź więcej punktów niż Twoi przeciwnicy w wyznaczonym czasie gry. Jeśli wyniki są remisowe na końcu, rozegrana zostanie dodatkowa ćwiartka, dopóki nie zostanie wyłoniony zwycięzca.

• Każda drużyna może mieć jednocześnie maksymalnie 5 zawodników na boisku. Zmian w grze można dokonywać tyle razy, ile chcą.
  • Piłka może być poruszana tylko przez kozłowanie (odbijanie piłki) lub podawanie piłki. Gdy gracz położy dwie ręce na piłce (nie wliczając w to złapania piłki), nie może kozłować ani poruszać się z piłką, a piłka musi zostać podana lub strzelona.
  • Po tym, jak piłka wejdzie na połowę drużyny i odzyskają posiadanie, piłka musi wrócić za linię środkową w ciągu 10 sekund. Jeśli piłka tego nie zrobi, zostanie orzeczony faul i piłka zostanie odwrócona.
  • Każda drużyna ma co najmniej 24 sekundy na strzał do kosza. Strzał oznacza wejście do kosza lub uderzenie w krawędź kosza. Jeżeli po oddaniu strzału piłka nie wpada do kosza, zegar czasu akcji zostaje ponownie uruchomiony na kolejne 24 sekundy.
  • Drużyna próbująca zdobyć kosz nazywana jest wykroczeniem, podczas gdy drużyna próbująca uniemożliwić jej zdobycie kosza nazywana jest obroną. Obrona musi zrobić wszystko, co w jej mocy, aby zapobiec zdobyciu bramki przez zablokowanie strzału lub uniemożliwienie oddania strzału.
  • Po każdym trafionym koszu piłka jest przekazywana przeciwnikowi.
  • Faule popełnione w trakcie gry będą kumulowane, a po osiągnięciu określonej liczby zostaną ostatecznie przyznane jako rzut wolny. Rzut wolny polega na tym, że jeden zawodnik z drużyny atakującej (zawodnik faulowany) oddaje rzut bez sprzeciwu z linii rzutów wolnych. W zależności od miejsca popełnienia faulu zależeć będzie od liczby rzutów wolnych otrzymanych przez gracza.
  • Naruszenia w koszykówce to podróżowanie (robienie więcej niż jednego kroku bez odbijania piłki), podwójne kozłowanie (podnoszenie piłki do kozłowania, zatrzymanie, a następnie ponowne kozłowanie obiema rękami), bramkarstwo (zawodnik broniący przeszkadza piłce lecącej w dół w kierunku kosza) i łamanie pola gry (gdy piłka minie linię środkową, drużyna ofensywna nie może zabrać piłki z powrotem przez linię środkową).