Zasady gry w lacrosse

Lacrosse to gra zespołowa, w której piłka jest przekazywana pomiędzy kolegami z drużyny za pomocą kija z siatką lub siatką na jednym końcu. Wywodzi się ze społeczności rdzennych Amerykanów, gdzie był używany jako poligon treningowy dla plemiennych wojowników i sięga prawie tysiąca lat. Być może pamiętasz przyjacielską partię lacrosse, która odbyła się w filmie „The Last of the Mohicans”, w którym występuje Daniel Day Lewis, a we wczesnej formie tysiące graczy po obu stronach walczyło o zwycięstwo.

Ponieważ wczesne wersje gry były obserwowane i dokumentowane przez francuskich misjonarzy jezuitów, zyskała popularność i została po raz pierwszy skodyfikowana w Kanadzie w 1867 roku. Współczesna gra jest szybka, szaleńczy sport kontaktowy, który wymaga od graczy noszenia ochraniaczy i kasków – widok, z którego Mohikanie bez wątpienia śmialiby się serdecznie. Tutaj skupimy się na lacrosse w terenie (w przeciwieństwie do mniej powszechnych odmian lacrosse i intercrosse).

Cel gry

Przedmiot gry jest podobny do wielu sportów zespołowych z udziałem piłki, mianowicie strzelać wspomnianą piłką do bramki przeciwnika więcej razy niż do twojej. Kij do lacrosse (lub „crosse”) może służyć do łapania, nosić i podawać piłkę z zamiarem powstrzymania przeciwnika przed wejściem w posiadanie piłki.

Kiedy przeciwna strona ma piłkę, drużyna broniąca może spróbować wywłaszczyć ją za pomocą swoich kijów (przeciwko kijom) lub ciał.

Gracze i sprzęt

Każda drużyna składa się z dziesięciu graczy:jednego bramkarza, trzech obrońców, trzech pomocników i trzech napastników.

Kije do lacrosse są podzielone na „krótkie” i „długie” kije. Pierwsza musi mieć długość od 40 do 42 cali, a druga od 52 do 72 cali, którego głowa nie może być mniejsza niż 6 cali i nie większa niż 10 cali w najszerszym miejscu. Kij bramkarza może mieć od 40 do 72 cali długości i do 15 cali szerokości. Nie więcej niż czterech graczy może nosić długi kij (z wyjątkiem bramkarza).

Piłka wykonana jest z litej gumy i mierzy około 8 cali średnicy. Dlatego wymagane jest noszenie hełmów, natomiast ustniki, ochraniacze na ramiona, zalecane są naramienniki i rękawiczki.

Punktacja

Aby zdobyć bramkę, drużyna musi wyrzucić piłkę ze swojego kija do bramki w taki sposób, aby całkowicie przekroczyła linię bramkową. Naruszenia – takie jak wejście zawodnika w „zagłębienie” zanim piłka przekroczyła linię bramkową – spowodują nieuznanie bramki.

Zwycięstwo w grze

Zwycięska drużyna to po prostu ta, która strzeliła najwięcej goli w czasie gry. Jeśli wyniki są wyrównane po upływie czasu gry, może nastąpić dodatkowy okres dogrywki nagłego zwycięstwa, w którym drużyna, która jako pierwsza strzeli gola, zostaje zwycięzcą.

Zasady Lacrosse

• Lacrosse jest rozgrywany na boisku o długości 110 jardów i szerokości 60 jardów, z bramkami na obu końcach o wymiarach sześć stóp na sześć stóp. Bramkę otacza okrągła „fałda” o średnicy 18 stóp. Gracz nie może zdobywać punktów z tego obszaru. Boisko jest przecinane linią pomocy.
  • Czas gry podzielony jest na cztery ćwiartki, każdy z 20 minut. Każda ze stron może zarządzić przerwy na żądanie dla drużyny, podczas którego czas gry zostanie wstrzymany.
  • Każdy gracz nosi kij lub „krzyż”, z maksymalnie czterema niosącymi długi kij (52-72 cale), a reszta nosi krótki kij (40-42 cale).
  • Gracze, którzy popełniają wykroczenia – takie jak spalony lub trzymają przeciwnika – są karani przez umieszczenie na ławce kar na pewien czas, zwykle 30 sekund lub jedna minuta.
  • Mecze są rozpoczynane (i wznawiane po zatrzymaniu bramek i na początku każdej kwarty) wznowieniem. Podczas wznowienia gracze z każdej strony kładą swój kij poziomo obok piłki, dopóki sędzia nie zagwiżdże, w tym momencie gracze walczą o posiadanie piłki.
  • Gdy drużyna zdobędzie posiadanie piłki, musi upewnić się, że piłka wyjdzie poza linię pomocy w ciągu 20 sekund, aby zachęcić do płynnej gry.