Zasady siatkówki

Odmiany gry w siatkówkę pojawiły się w obiegu od około 1895 roku. Od tego czasu gra ewoluowała i to w 1964 roku sport wszedł na swoje pierwsze igrzyska olimpijskie. Ten sport ma teraz globalną popularność, a zawodowo konkurują narody z całego świata. Szczytem tego sportu są igrzyska olimpijskie, na których często pojawiają się najlepsi zawodnicy.

Cel gry

Celem gry w siatkówkę jest uderzenie piłki siatkowej nad siatką (używając tylko rąk) biegnącej przez środek boiska, jednocześnie próbując zmusić ją do odbicia się na połowie przeciwnika. Drużyna przeciwna musi spróbować zapobiec odbijaniu się piłki przed jej odbiciem. Mecze rozgrywane są w trzech lub pięciu setach, a drużyna z największą liczbą setów na koniec meczu wygrywa.

Gracze i sprzęt

Każda drużyna ma jednocześnie 6 zawodników na korcie. Zamienników można używać przez całą grę. Nie ma profesjonalnych drużyn mieszanych płci. Każdy zawodnik zajmuje pozycję w strefie ataku (obok siatki) lub w strefie obronnej (z tyłu boiska). W każdej strefie znajduje się trzech graczy, którzy po każdym punkcie obracają się zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Kort ma kształt prostokąta i mierzy 18m x 9m. Po korcie biegnie siatka o wysokości 2,43 m z piłką o średnicy 8 cali i wadze od 9 do 10 uncji. Wokół obrysu boiska znajduje się obszar poza boiskiem i jeśli piłka odbije się w tych sekcjach, punkt zostanie przyznany drużynie przeciwnej.

Każda drużyna ma do dwóch przerw na każdy zestaw po 30 sekund. Po każdym zestawie ilość limitów czasu jest resetowana do dwóch, niezależnie od tego, ile zostało użytych wcześniej.

Punktacja

Aby zdobyć punkt, piłka musi uderzyć w ziemię we wskazanej części na połowie przeciwnika. Możesz również zdobyć punkt, jeśli przeciwnik nie trafi w zaznaczoną sekcję na twojej połowie lub twój przeciwnik wbije piłkę do siatki. Każdy zespół może zdobyć punkt.

Zawodnik serwujący musi to zrobić zza linii bazowej i może użyć akcji nad lub pod pachami i uderzyć tylko ręką. Po wykonaniu serwisu serwer może dołączyć do swojej drużyny w grze i walczyć o punkt.

Każda drużyna może uderzyć piłkę trzy razy, zanim piłka musi zostać zwrócona. Zawodnik nie może uderzyć piłki dwa razy z rzędu. Jeżeli piłka uderzy w linię ograniczającą, uważa się ją za będącą w grze. Drużyna defensywna może skakać i próbować blokować piłkę wracając na swoją stronę boiska. Jeśli podjęta zostanie próba bloku i piłka odbije się na połowie przeciwnika, przyznawany jest punkt. Jeżeli po bloku piłka odbija się, punkt jest przyznawany drużynie przeciwnej.

Każda gra rozgrywana jest do 25 punktów i musi mieć dwa punkty wolne. Jeśli wyniki osiągną 24-24, gra toczy się do momentu, gdy jedna drużyna prowadzi dwoma.

Zwycięstwo w grze

Aby wygrać grę, musisz zdobyć więcej punktów niż Twoi przeciwnicy. Zazwyczaj rozgrywane są najlepsze z 3 lub 5 setów, a zwycięzcą będzie pierwsza drużyna, która osiągnie wymaganą liczbę setów.

• Każda drużyna składa się z 6 zawodników i 6 rezerwowych. Gracze mogą zostać zmienieni w dowolnym momencie, ale jeśli mają wrócić, mogą zostać zamienieni tylko na gracza, który ich zastąpił.
  • Każda drużyna może uderzyć piłkę do trzech razy, zanim piłka musi zostać zwrócona. Drużyna defensywna może następnie spróbować zablokować lub odbić piłkę ponownie, uderzając ją maksymalnie trzy razy.
  • Gry są rozgrywane do 25 punktów i muszą być wygrane o 2 punkty czyste.
  • Naruszenia będą wzywane w następujących przypadkach:
    • Przekroczenie linii bazowej podczas serwowania piłki.
    • Piłka uderza w siatkę i nie przechodzi przez siatkę (Jeżeli piłka uderza w siatkę i nadal przelatuje nad siatką, jest to całkowicie legalne).
    • Graczom nie wolno nosić, dłoń lub biegnij z piłką.
    • Zawodnicy nie mogą dotykać siatki żadną częścią ciała. Jeśli mówi się, że siatka trafiła w nich, a nie odwrotnie, to jest w porządku.
    • Piłka nie może przemieścić się pod siatką.
    • Zawodnicy nie mogą sięgnąć przez siatkę i uderzyć piłki.