Zasady piłki ręcznej

Początki piłki ręcznej sięgają czasów średniowiecza, ale dopiero w 1906 r. w Danii po raz pierwszy stworzono zasady współczesnej piłki ręcznej. Gra jest bardzo popularna w Europie Północnej i Wschodniej, ale gra się w nią na całym świecie.

Organem zarządzającym gry jest Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej, którzy organizują również Mistrzostwa Świata. Uważa się, że na świecie jest obecnie około 19 milionów piłkarzy ręcznych.

W piłkę ręczną tradycyjnie gra się w pomieszczeniach, ale istnieją odmiany, takie jak piłka ręczna na boisku i piłka ręczna plażowa (czasami nazywana piłką piaskową), które były rozgrywane na zewnątrz.

Cel gry

Celem piłki ręcznej jest zdobycie większej liczby punktów niż przeciwnik.

Gra w piłkę ręczną trwa regulaminowe 60 minut. Jest on podzielony na dwa 30-minutowe okresy z 15-minutową przerwą. Dla młodszych graczy, czas okresu można skrócić do 20 minut.

Gracze i sprzęt

W standardowych grach w piłkę ręczną po każdej stronie występuje 7 graczy, sześciu zawodników z pola i jeden bramkarz. Drużyna będzie miała również 7 rezerwowych, które mogą być używane w sposób ciągły i bez konieczności powiadamiania sędziego.

Wokół każdego pola bramkowego znajduje się półokrągły obszar, czasami określany jako fałd lub strefa. Istnieje również przerywana linia półkola, która leży 9 metrów od bramki, czyli linia rzutów wolnych.

Piłka musi być wykonana ze skóry lub materiału syntetycznego i musi mieć taki rozmiar, aby zmieściła się w dłoni gracza. Oznacza to, że istnieją trzy regulacyjne rozmiary piłki ręcznej. Jedna na powyżej 8s, gdzie piłka ma obwód 50-52 cm, a II dla kobiet i mężczyzn w wieku od 12 do 16 lat, gdzie piłka ma obwód 54-56 cm oraz III dla mężczyzn w wieku 16 lat i starszych, o obwodzie 58-60cm.

Gra w piłkę ręczną można rozegrać na korcie, dwie bramki i piłka. Oficjalne mecze zobaczą drużyny, w których będą mundury.

Punktacja

Bramka zostaje zdobyta w piłce ręcznej, gdy piłka zostaje wrzucona do bramki przeciwnika.

Zwycięstwo w grze

Aby wygrać w piłce ręcznej, musisz zdobyć więcej punktów niż przeciwnik.

Jeśli mecz piłki ręcznej zakończy się remisem, musi być zwycięzca; następnie rozgrywane są dogrywki z maksymalnie 2 tercjami po 5 minut. Jeśli wyniki są nadal równe, rzut karny jest używany do określenia wyniku gry.

• Mecz składa się z dwóch tercji po 30 minut każda.
  • Każda drużyna składa się z 7 graczy; bramkarz i 6 zawodników z pola.
  • Zawodnicy z pola mogą dotykać piłki dowolną częścią ciała, która znajduje się powyżej kolana.
  • Gdy gracz otrzyma posiadanie, mogą przejść, trzymać w posiadaniu lub strzelać.
  • Jeśli gracz posiada posiadanie, mogą dryblować lub wykonać trzy kroki przez maksymalnie trzy sekundy bez dryblingu.
  • Tylko bramkarz może wejść w kontakt z podłożem pola bramkowego.
  • Bramkarze mogą opuścić pole bramkowe, ale nie mogą zachować posiadania piłki, jeśli znajdują się poza polem bramkowym.