Zasady piłki nożnej (piłka nożna)

Piłka nożna (Soccer) jest jednym z najstarszych sportów na świecie i wraz z tym; jest również jednym z najbardziej rozpoznawalnych. Szczytem międzynarodowej gry jest Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Są też turnieje takie jak Mistrzostwa Europy, Copa America i Puchar Narodów Afryki. W kraju najsilniejsze ligi pochodzą z Anglii (angielska Premier League), Hiszpania (La Liga), Włochy (Serie A) i Niemcy (Bundesliga). W niektórych częściach świata sport ten znany jest również jako piłka nożna.

Cel gry

Celem piłki nożnej jest zdobycie większej liczby bramek niż przeciwnik w 90 minutach gry. Mecz podzielony jest na dwie połówki po 45 minut. Po pierwszych 45 minutach zawodnicy będą mieli 15 minut przerwy zwanej połową. Drugie 45 minut zostanie wznowione, a czas uznany przez sędziego za odpowiedni (czas kontuzji) zostanie odpowiednio doliczony.

Gracze i sprzęt

Każda drużyna składa się z 11 graczy. Składają się one z jednego bramkarza i dziesięciu graczy z pola. Wymiary boiska różnią się w zależności od podłoża, ale mają około 120 jardów długości i 75 jardów szerokości. Na każdym boisku będziesz miał pole 6 jardów obok wylotu bramki, pole 18 jardów otaczające pole 6 jardów i okrąg środkowy. Każda połowa boiska musi być lustrzanym odbiciem drugiej pod względem wymiarów.

Zasadniczo sprzęt potrzebny do meczu piłki nożnej to boisko i piłka nożna. Dodatkowo można spotkać graczy w butach piłkarskich z ćwiekami, nagolenniki i pasujące paski. Bramkarze będą dodatkowo nosić watowane rękawice, ponieważ są jedynymi zawodnikami, którym wolno posługiwać się piłką. Każda drużyna będzie miała wyznaczonego kapitana.

Punktacja

Aby zdobyć piłkę, musisz trafić do bramki przeciwnika. Cała piłka musi znajdować się poza linią, aby była to prawidłowa bramka. Bramkę można strzelić dowolną częścią ciała z wyjątkiem ręki lub ramienia do barku. Sam cel składa się z ramy o wysokości 8 stóp i szerokości 8 jardów.

Zwycięstwo w grze

Aby wygrać, musisz strzelić więcej goli niż Twoi przeciwnicy. Jeśli wyniki są wyrównane po 90 minutach, gra zakończy się remisem, z wyjątkiem gier pucharowych, w których mecz może przejść do dogrywki, a nawet rzutów karnych, aby wyłonić zwycięzcę. Zawodnicy muszą kopać piłkę nogami i nie wolno im używać rąk, z wyjątkiem bramkarzy, którzy mogą używać dowolnej części ciała w obrębie pola 18 jardów (o czym więcej można dowiedzieć się w następnej sekcji).

Zasady futbolu (piłka nożna)

• Mecz składa się z dwóch 45-minutowych połówek z 15-minutową przerwą pomiędzy nimi.
  • Każda drużyna może mieć co najmniej 11 zawodników (w tym 1 bramkarza, który jest jedynym zawodnikiem, który może operować piłką w obrębie pola 18 jardów) i co najmniej 7 zawodników jest potrzebnych do utworzenia meczu.
  • Boisko musi być wykonane ze sztucznej lub naturalnej trawy. Rozmiar boisk może się różnić, ale musi mieścić się w granicach 100-130 jardów długości i 50-100 jardów szerokości. Boisko musi być również oznakowane prostokątnym kształtem na zewnątrz, wychodzącym poza granice boiska, dwa pudełka na sześć jardów, dwa boksy 18 jardów i koło środkowe. Miejsce dla rzutu karnego umieszczone 12 jardów poza bramkami i środkowym okręgiem również musi być widoczne.
  • Piłka musi mieć obwód 58-61 cm i mieć okrągły kształt.
  • Każda drużyna może wyznaczyć do 7 zawodników rezerwowych. Zmian można dokonać w dowolnym momencie meczu, przy czym każda drużyna może dokonać maksymalnie 3 zmian na stronę. W przypadku wprowadzenia wszystkich trzech zmienników i konieczności opuszczenia boiska z powodu kontuzji, drużyna będzie zmuszona do gry bez zastępstwa dla tego zawodnika.
  • W każdym meczu musi uczestniczyć jeden sędzia i dwóch sędziów pomocniczych (liniowych). Zadaniem sędziego jest pełnienie funkcji chronometrażysty i podejmowanie wszelkich decyzji, które mogą wymagać podjęcia, takich jak faule, darmowe kopniaki, wrzuty, kary i dodawane na czas na koniec każdej połowy. Sędzia może skonsultować się z sędziami asystentami w dowolnym momencie meczu w sprawie decyzji. Zadaniem sędziego asystenta jest wykrycie spalonego w meczu (patrz poniżej), wrzuty dla obu drużyn, a także, w stosownych przypadkach, pomagają sędziemu we wszystkich procesach decyzyjnych.
  • Jeśli mecz musi doprowadzić do dogrywki w wyniku wyrównania obu drużyn w meczu, 30 minut zostanie dodanych w postaci dwóch 15-minutowych połówek po przydzielonych 90 minutach.
  • Jeśli po dogrywce drużyny nadal są wyrównane, musi odbyć się seria rzutów karnych.
  • Cała piłka musi przekroczyć linię bramkową, aby została uznana za bramkę.
  • Za popełnione faule zawodnik może otrzymać żółtą lub czerwoną kartkę, w zależności od powagi faulu; sprowadza się to do uznania sędziego. Żółta to ostrzeżenie, a czerwona kartka to zwolnienie tego zawodnika. Dwie żółte kartki równają się jednej czerwonej. Gdy gracz zostanie odesłany, nie można go zastąpić.
  • Jeśli piłka opuści grę z przeciwnika z jednej z linii bocznych, jest przyznawana jako rzut z autu. Jeśli wypadnie poza grę z atakującego gracza z linii bazowej, jest to rzut od bramki. Jeśli wypadnie z broniącego się zawodnika, jest to rzut rożny.

Zasada spalonego w piłce nożnej

Offside można ogłosić, gdy atakujący gracz znajduje się przed ostatnim obrońcą w momencie podania do niego. Strefa spalonego została zaprojektowana tak, aby zniechęcić graczy do kręcenia się wokół bramki przeciwnika w oczekiwaniu na podanie. Aby znaleźć się na boisku, muszą być umieszczeni za ostatnim obrońcą, kiedy piłka jest do nich zagrywana. Jeżeli zawodnik znajduje się przed tym ostatnim obrońcą, zostanie uznany za spalonego i zostanie ogłoszony rzut wolny do drużyny broniącej.

Gracz nie może zostać złapany na spalonym na własnej połowie. Bramkarz nie liczy się jako obrońca. Jeżeli piłka jest grana do tyłu, a zawodnik znajduje się przed ostatnim obrońcą, uważa się, że nie jest on spalony.