Zasady tenisa

Tenis to sport, który powstał w Anglii około XIX wieku i jest obecnie uprawiany w wielu krajach na całym świecie. Istnieją cztery główne turnieje znane jako „główne”, w tym Wimbledon, My otwarci, Turniej French Open i australijski.

Cel gry

Gra w tenisa rozgrywana na prostokątnym korcie z siatką biegnącą przez środek. Celem jest uderzenie piłki nad siatką i wybicie piłki na marginesie boiska w taki sposób, aby przeciwnik nie był w stanie odbić piłki. Zdobywasz punkt za każdym razem, gdy przeciwnik nie jest w stanie odbić piłki na boisku.

Gracze i sprzęt

Mecz tenisowy może być rozgrywany przez jednego gracza z każdej strony – mecz pojedynczy – lub dwóch graczy z każdej strony – mecz deblowy. Kort w kształcie prostokąta ma linię bazową (z tyłu), obszary usługowe (dwa miejsca tuż nad siatką, w których musi wylądować udany serwis) oraz dwie linie tramwajowe po obu stronach. Mecz singli będzie oznaczał skorzystanie z wewnętrznej bocznej linii tramwajowej, a mecz deblowy będzie oznaczał skorzystanie z zewnętrznej linii tramwajowej.

Kort może być rozgrywany na czterech głównych nawierzchniach, w tym na trawie, glina, twarda powierzchnia i dywan. Każdy turniej wybierze jeden rodzaj nawierzchni i pozostanie bez niego. Wszystko, co jest wymagane w zakresie sprzętu, to rakieta strunowa i piłka tenisowa.

Punktacja

Aby wygrać mecz tenisa, musisz zdobyć cztery punkty. Punkty są znane jako 15 (1 punkt), 30 (dwa punkty), 40 (trzy punkty) i czwarta oznaczałaby zwycięski punkt i koniec tej gry. Jeśli wyniki spadłyby do 40-40, byłoby to znane jako dwójka. Kiedy gra osiągnie dwójkę, gracz musi wygrać dwoma punktami.

Zwycięstwo w grze

Aby wygrać mecz, musisz wygrać określoną liczbę setów (najlepszy z trzech w meczach kobiet i najlepszy z 5 setów w meczach mężczyzn). Wygranie seta to po prostu pierwszy gracz, który osiągnie 6 gier, ale musi być czysty w co najmniej 2 grach. Jeśli twój przeciwnik wygra 5 gier, musisz wygrać seta 7-5. Jeśli set dojdzie do 6-6, rozgrywany jest tie-break i jest to po prostu pierwszy gracz z 7 punktami.

• Gra rozpoczyna się rzutem monetą, aby określić, który gracz musi serwować pierwszy i po której stronie chce serwować.
  • Podający musi następnie zaserwować każdy punkt z alternatywnych stron linii bazowej. W żadnym momencie stopy serwującego nie mogą przesuwać się przed linię bazową na boisku przed uderzeniem w serw.
  • Jeśli serwujący nie zdoła wykonać pierwszego serwisu, może skorzystać z drugiego serwisu. Jeśli ponownie nie uda im się wykonać drugiego serwisu, zostanie ogłoszony podwójny błąd i punkt zostanie utracony.
  • Jeśli serwujący przetnie siatkę, ale piłka nadal wpada w pole serwisowe, zostaje ogłoszony let i mogą oni ponownie wykonać ten serwis bez kary. Jeżeli piłka uderzy w siatkę i nie wejdzie w pole serwisowe, ogłasza się aut i przegrywają serw.
  • Odbierający może stanąć tam, gdzie chce, po otrzymaniu serwu. Jeżeli piłka zostanie uderzona bez odbijania się serwisu, punkt zostanie przyznany serwującemu.
  • Po wykonaniu serwisu liczba strzałów między graczami może być nieograniczona. Punkt jest zdobyty poprzez uderzenie piłki, tak aby przeciwnik nie odbił jej w polach punktowanych.
  • Punkty przyznawane są w punktach 15, 30 i 40. 15 to 1 punkt, 30 =2 i 40 =3. Ty
  • potrzebujesz 4 punktów, aby wygrać mecz. Jeśli gra kończy się na 40-40, nazywa się to dwójką. Od dwójki gracz musi zdobyć 2 kolejne punkty, aby wygrać grę. Po zdobyciu jednego punktu z dwójki gracz ma przewagę. Jeśli gracz zdobędzie kolejny punkt, wygrywa grę, jeśli przegrają, wraca do dwójki.
  • Aby wygrać set, gracz musi wygrać 6 partii na 2 lub więcej. Sety otwierające przejdą do tie breaku, jeśli zakończy się wynikiem 6-6, gdzie gracze grają jako pierwsi do 7 punktów. Finałowy set nie będzie miał tie-breaka i wymaga od graczy wygrania dwoma grami bez limitów.
  • Jeżeli zawodnik dotknie siatki, odwraca uwagę przeciwnika lub przeszkadza w jakikolwiek sposób, wtedy automatycznie traci punkt.
  • Piłka może uderzyć w dowolną część linii w celu zdobycia punktu, poza linią i piłka jest wybita.
  • Piłki w meczu tenisowym są wymieniane na nowe co 6 meczów
  • Zawodnik traci punkt, jeśli nie odbije piłki w odpowiednim miejscu na boisku, uderza w siatkę i nie wchodzi w pole przeciwnika lub nie odbija piłki, zanim odbije się dwukrotnie na jego połowie.