Zasady badmintona

Badminton to sport, który istnieje od XVI wieku. Ten sport jest rozgrywany w pomieszczeniach, a szczyt pochodzi z wydarzeń olimpijskich. Sport ten jest bardzo popularny w krajach azjatyckich, takich jak Chiny i Indie, gdzie kraje te wiodą prym, produkując jednych z najlepszych graczy na świecie.

Cel gry

Celem gry w badmintona jest trafienie lotką nad siatką i wylądowanie w wyznaczonych miejscach na korcie. Jeśli przeciwnikowi uda się zwrócić lotkę, następuje wymiana. Jeśli wygrasz ten rajd, tj. zmusisz przeciwnika do wybicia lotki lub wpadnięcia do siatki, wygrywasz punkt. Aby wygrać seta, musisz zdobyć 21 punktów, a większość meczów to najlepszy z 3 setów. Punkty można zdobyć na każdym serwisie.

Gracze i sprzęt

Istnieją dwie formy badmintona, single i deble (możliwe jest również granie w deble mieszane). Każdy zawodnik może używać rakiety strunowej (podobnej do rakiety tenisowej, ale z mniejszą główką) oraz lotki. Lotka składa się z półokrągłej kuli u dołu i materiału przypominającego pióro otaczającego górę. Tak naprawdę możesz uderzyć tylko w spód lotki, a gdy gra grawitacja, zawsze odwrócisz piłkę stroną do dołu. Lotkę można uderzyć tylko raz, zanim uderzy ona o ziemię lub przeleci nad siatką.

Kort ma 6,1 m szerokości i 13,4 m długości. Przez środek prostokątnego dziedzińca znajduje się siatka o wysokości 1,55m. Po obu stronach kortu biegną dwie linie tramwajowe. Linie wewnętrzne są używane jako parametr w meczach singli, podczas gdy linia zewnętrzna jest używana w meczu deblowym.

Punktacja

Punkt jest przyznawany, gdy pomyślnie uderzysz lotkę nad siatką i wylądujesz na boisku przeciwnika, zanim w nią uderzy. Punkt można również zdobyć, gdy przeciwnik wbije lotkę w siatkę lub poza parametry.

Zwycięstwo w grze

Aby wygrać mecz, musisz osiągnąć 21 punktów przed przeciwnikiem. Jeśli to zrobisz, wygrasz ten set. Jeśli wyniki są remisowe na poziomie 20-20, sprowadza się to do tego, który gracz zdoła uzyskać dwa czyste punkty do przewagi. Jeśli punkty są nadal remisowe w 29-29, to kolejny punkt zadecyduje o zwycięzcy seta. Wygranie całej gry będzie wymagało wygrania 2 z 3 rozegranych setów.

• Gra może się toczyć z dwoma (singlowymi) lub czterema (podwójnymi) graczami.
  • Oficjalny mecz musi być rozegrany w hali na odpowiednich wymiarach kortu. Wymiary to 6,1m na 13,4m, Siatka biegnie przez środek kortu i jest ustawiona na 1,55m.
  • Aby zdobyć punkt lotka musi trafić w zakresie parametrów boiska przeciwnika.
  • Jeśli lotka uderzy w siatkę lub wyląduje, punkt jest przyznawany przeciwnikowi.
  • Gracze muszą serwować ukośnie przez siatkę do przeciwnika. W miarę zdobywania punktów stacje obsługujące przesuwają się z jednej strony na drugą. Nie ma drugiego serwisu, więc jeśli Twój pierwszy serwis wypadnie, Twój przeciwnik wygrywa punkt.
  • Serw musi być uderzony pod pachą i poniżej pasa serwującego. Zabronione są serwy overarm.
  • Każda gra rozpoczyna się od losowania, aby określić, który zawodnik będzie serwował pierwszy i z której strony kortu przeciwnik chciałby rozpocząć.
  • Gdy lotka jest „żywa”, zawodnik może poruszać się po boisku według własnego uznania. Mogą uderzać lotkę poza polem gry.
  • Jeżeli zawodnik dotknie siatki jakąkolwiek częścią ciała lub rakietą, jest to uważane za błąd, a jego przeciwnik otrzymuje punkt.
  • Błąd jest również określany, gdy gracz celowo rozprasza przeciwnika, lotka zostaje złapana w rakietę, a następnie rzucona, lotka zostaje trafiona dwukrotnie lub jeśli gracz nadal łamie prawa badmintona.
  • Każdy mecz jest sędziowany przez sędziego na wysokim krześle, który obserwuje mecz. Są też sędziowie liniowi, którzy monitorują, czy lotka wyląduje, czy nie. Sędzia ma nadrzędne wezwania do przewinień i błędów.
  • Let może zostać ogłoszony przez sędziego, jeśli zaistniała nieprzewidziana lub przypadkowa okoliczność. Mogą to być lotka utknęła w zakładzie, serwer obsługujący poza kolejnością, jeden gracz nie był gotowy lub decyzja, która jest zbyt bliska, aby sprawdzić.
  • Mecz ma tylko dwa okresy odpoczynku w formie 90-sekundowego odpoczynku po pierwszym meczu i 5 minutowego odpoczynku po drugim meczu.
  • Jeśli przepisy są stale łamane przez zawodnika, sędzia ma prawo przyznać temu zawodnikowi punkty z uporczywymi faulami, otrzymując przepadnięcie seta lub nawet meczu.