Szanse na nowych strzelców w Preakness

Z pewnością jest szum wokół linku Medina Spirit do wygrania w Kentucky Derby i późniejszych wyników testów narkotykowych. Niezależnie od tego, czy Medina Spirit biegnie, czy nie, Preakness Stakes oferuje interesujący dylemat utrudniający zarówno nowicjuszom, jak i tym, którzy zarabiają na życie grając w wyścigi.

Czy powinienem wesprzeć nowego strzelca w preakness Stakes?

Od 1967 Preakness został uruchomiony 54 razy. W tym okresie w Preakness pojawiło się 545 koni, z czego 274 konie, nieco ponad połowa, startowało w Kentucky Derby. Spośród tych 54 wyścigów tylko dziewięć wygrały konie, które ominęły Kentucky Derby.

klaczka Swiss Skydiver zrobiła to w zeszłym roku po wygraniu Kentucky Oaks w podobny sposób, w jaki Rachel Alexandra pokonała chłopców w 2009 roku. Różnica polega na tym, że Preakness pandemii w 2020 roku był jeździć w październiku zamiast w maju, co pozwala na zmniejszenie luki rozwojowej między ogierkami a klaczkami.

Od lat 80. liczba koni biegających zarówno w Kentucky Derby, jak i Preakness spadła z 60% do około 43%. Można by przypuszczać, że zwiększy to szansę na wygraną nowego strzelca, ale liczba ta nie zmieniała się z dekady na dekadę.

Preakness z 2021 r. wygląda jednak na 10, a powraca tylko trzech biegaczy Kentucky Derby – zwycięzca Medina Spirit, szósta lokata Midnight Bourbon i siódma finiszer Keepmeinmind.

Czy mniej powracających koni ma znaczenie?

Niezupełnie.

Keepmeinmind – Zdjęcie dzięki uprzejmości Oaklawn Park

W wyścigach, w których 30% lub mniej pola stanowiły konie powracające z Kentucky Derby, nowi strzelcy wygrali dwa z sześciu od 1967 roku. W 1972 roku tylko dwóch z siedmiu uczestników, aw 1980 tylko dwóch z ośmiu uczestników startowało w Kentucky Derby. W przeciwieństwie do tego Preakness 2008 miał tylko dwa powracające konie z 12 miejsc, które wygrał zwycięzca Kentucky Derby, Big Brown.

Z siedmiu pozostałych wyścigów, w których wygrał nowy strzelec, średnio 52% zawodników wracało z Kentucky Derby z minimum 33% i maksimum 71% powracających biegaczy.

Co musi zrobić nowa strzelanka, aby wygrać?

Zwolnij tempo.

Medina Spirit ustawił się i skorzystał z wygodnego tempa w Kentucky Derby. Tor jechał szybko w pierwszą sobotę maja, ale Medina Spirit widziała bardziej miękkie frakcje niż zwykle. W ciągu ostatnich dwóch dekad czasy rozmów w Kentucky Derby wynosiły średnio 46 1/5 sekundy na pół mili i 1:10 4/5 na drugie wezwanie. Medina Spirit pływał w 46 3/5 i 1:11 1/5.

Należy zmienić tempo. Niezależnie od tego, czy jest to Medina Spirit, Midnight Bourbon, czy nowa strzelanka Concert Tour, będzie wystarczająco dużo wczesnego tempa, aby przygotować się na późny bieg. Nie wydaje się, aby powracający koń Kentucky Derby Keepmeinmind był koniem, który skorzysta na wczesnym tempie.

W ciągu ostatnich 54 Preakness Stakes, konie poza tempem dominowały. Prawie trzy czwarte zwycięzców to presserzy, stalkerzy lub osoby zamykające. Wczesne konie szybkościowe zdołały wygrać tylko 16,7% wyścigów. Ostatnimi czterema zwycięzcami wczesnych prędkości byli Justify (2019), American Pharoah (2015), Oxbow (2013) i Rachel Alexandra (2009).

Potrzeba imponującego konia, aby wygrać Preakness z przodu.

Którzy nowi strzelcy mogą wygrać Preakness?

To pytanie zależy od jakości zgłaszanych nowych strzelców. Połowa zwycięzców Preakness w ciągu ostatnich 54 lat wygrała wyścig przed Preakness, a 72% ukończyło na kasie. Korzystając z tego wskaźnika, trasa koncertowa, handel zatłoczony, Medina Spirit, Ram, Rombauer i Unbridled Honor zakończyli swój ostatni start w kasie.

Trasa koncertowa zajęła trzecie miejsce w Arkansas Derby, ale wydaje się, że chce prowadzić. Mógłby wywierać presję na Medina Spirit lub Midnight Bourbon, ale może nie mieć tego, czego potrzeba, aby wygrać ten wyścig. Jest również prawdopodobnym kandydatem do nadawania tempa, co raczej ogranicza jego szanse niż pomaga.

Rombauer był trzeci w Blue Grass po wygraniu El Camino Real Derby w Golden Gate. Zeszłej jesieni zajął piąte miejsce za mnóstwem biegaczy Kentucky Derby w Breeders' Cup Juvenile. Jego styl biegania i ukryta klasa podczas tej trudnej wyprawy w Błękitną Trawę mogą sprawić, że będzie tutaj realną opcją.

Crowded Trade to kolejny późny biegacz, który po długiej podróży zajął trzecie miejsce w Wood Memorial i był drugi w Gotham Stakes. Wygląda na realną opcję tutaj z offu.

Ram jest nieudacznikiem, który złamał swoją dziewczynę w wyścigu o 50,00 $, a następnie odniósł zwycięstwo w wyścigu o zasiłki na karcie Kentucky Derby w jedno- skręć milę. Klasa to pytanie z koniem, który potrzebował ośmiu prób złamania swojej dziewczyny. Nie jest to najbardziej prawdopodobny kandydat do wywołania niepokoju tutaj.

Unbridled Honor skorzystał z szybkiego tempa w Lexington, aby zająć drugie miejsce za King Fury po niechlujnym torze. Jest kolejnym późnym biegaczem, który może skorzystać na szybkim tempie i powinien znacznie poprawić się od ostatniego startu.

France Go de Ina zajął szóste miejsce w Derby ZEA po rozpoczęciu kariery w Japonii. Miał kiepską przerwę w Derby ZEA i powinien tutaj wypaść z tempa. Konie, które nie przygotowały się na Preakness w USA, też jeszcze nie wygrały. Pana Brass był ostatnim zagranicznym starterem w Preakness w 1995 roku, startując w Panamie przed zgłoszeniem.

Stażysta Chada Browna Risk Takeing miał solidną podróż z podchodem w Withers tylko po to, by stanąć płasko w Wood Memorial, zajmując siódme miejsce. Spodziewaj się, że odbije się tutaj, ale wątpliwe jest, o ile bardziej do przodu porusza się ten ogierek na tym polu.

Kto zaburzy tempo w Stawki Preakness ?

Wygląda na to, że Midnight Bourbon i Concert Tour są najbardziej prawdopodobnymi kandydatami do popchnięcia Medina Spirit na pierwszy plan. Jeśli trasa koncertowa jest wyznacznikiem tempa, odczuje presję Midnight Bourbon. Jest wielu biegaczy, którzy nie mają tempa, co powinno zapewnić dramatyczne zakończenie.

Czy nowy strzelec wygra Preakness Stakes?

W tym roku wygląda na bardziej prawdopodobne niż w przeszłości. Jedno jest pewne; wczesne tempo zostanie zakwestionowane w Baltimore. Aby którykolwiek z wczesnych koni szybkościowych w tym wyścigu zwyciężył, będzie musiał wykazać się szybkością taktyczną, skorzystać z trudnej wyprawy innych speedsterów lub udowodnić, że jest znacznie lepszym koniem.