Kiedy zwycięzca Derby nie jest zwycięzcą Derby? Zapytaj Jockey Bobby Ussery

W 1968 roku Dancer’s Image zajął pierwsze miejsce w Kentucky Derby. Trzy dni później koń był pierwszym i jak dotąd jedynym zwycięzcą zdyskwalifikowanym po pozytywnym teście narkotykowym po wyścigu. Z niedawnym zwycięstwem w Derby Medina Spirit pozytywny wynik testu po wyścigu, usracing.com współpracownik Maryjean Wall rozmawiał z Dancer’s Image dżokejem Bobbym Ussery o tym Derby ’68.

Pięćdziesiąt trzy lata temu dżokej Bobby Ussery myślał, że ponownie wygrał Kentucky Derby drugi rok z rzędu. Jego euforia trwała przez trzy dni.

Zakończył się we wtorek po Derby 1968, kiedy urzędnicy wyścigowi ogłosili, że wizerunek tancerza, wierzchowiec Ussery, został zdyskwalifikowany jako zwycięzca ze względu na pozytywny wynik wyścigu, fenylobutazon.

Forward Pass został przeniesiony do pierwszego z drugiego. Do dziś Ussery nie jest uznawany za zwycięzcę wyścigu z 1968 roku. Ussery and Dancer’s Image i inni pozowali do zdjęcia zwycięskiego koła i otrzymali różne trofea, ale ostatecznie trofeum właściciela zwycięzcy Derby trafiło do Calumet Farm i Forward Pass.

Derby DQ był pierwszym, który dał wynik pozytywny po wyścigu, ale może być inny, ponieważ zwycięzca Derby Medina Spirit miała post - wyścig pozytywny dla przeciwzapalnego betametazonu. Jeśli druga próbka będzie pozytywna, koń zostanie zdyskwalifikowany, a zwycięzca Mandaloun zostanie ogłoszony zwycięzcą, jak twierdzi Churchill Downs.

Teraz 85 Ussery był w domu w Hollywood na Florydzie, w niedzielę, kiedy dowiedział się, że Medina Spirit ma pozytywny wynik po wyścigu. Porozmawiaj o deja vu.

„Ktoś zadzwonił do mnie z Lexington i powiedział, że coś jest nie tak z testem. Potem oglądałem telewizję i pojawiło się to w wiadomościach” – powiedział w wywiadzie telefonicznym dla usracing.com.

Wiadomości cofnęły go o 53 lata do Dancer’s Image. Ussery powiedział, że był na polu golfowym w 1968 roku, kiedy ktoś podszedł do niego i powiedział:„Bobby, zdyskwalifikowają twojego konia”. Myślałem, że wszystko jest w porządku”.

I oto jego zagadka:jeśli jako pierwszy przywiózł konia do domu, jeśli wyścig został uznany za oficjalny i pozował na koniu w kręgu zwycięzcy Derby, dlaczego nie został doceniony jako zwycięski dżokej w tym wyścigu?

„Gdybym został zdyskwalifikowany w biegu, OK. Ale byłem w kręgu zwycięzców, a wyścig był oficjalny” – powiedział Ussery. „Wygrałem to. To, co powinien był pokazać, to to, że nadal powinienem zasługiwać na zwycięstwo. Ponieważ uczynili wyścig oficjalnym.

„Oczywiście byłem rozczarowany. Ale to było tak dawno temu. Co możesz powiedzieć? Po prostu o tym pomyśl i odpuść. Nie możesz tego ponownie przeżyć.

„Nie jestem koniem” – dodał. „Zrobiłem swoje i wygrałem wyścig. Powinni mnie to pochwalić i powiedzieć, że zdyskwalifikowali konia, a nie dżokeja”.

Ussery to jedyne połączenie właściciela-trenera-dżokeja z Dancer's Image, które wciąż żyje. Lou Cavalaris, Jr., trener koni, zmarł w 2013 roku. Został wprowadzony do kanadyjskiej Galerii Sław Wyścigów Konnych i był szanowanym sekretarzem wyścigów w Ontario Jockey Club. Fuller, właściciel konia, zmarł w 2012 roku. Imię Fullera, bardziej niż Calumet Farm, kojarzy się z Derby z 1968 roku, niewątpliwie z powodu dyskwalifikacji i lat spędzonych na odzyskaniu zwycięskiego wyścigu.

Do historii wizerunku tancerza dołączono kilka fascynujących przypisów. Fuller początkowo chciał nazwać syna Native Dancer „A.T's Image” po swoim ojcu, Alvan T. Fuller, który był republikańskim gubernatorem Massachusetts w latach 1924-28.

Peter Chew zauważył, pisząc The Kentucky Derby, pierwsze 100 lat, że gubernator Fuller został najeżony przez liberałów i radykałów, gdy odmówił złagodzenia wyroku śmierci na słynnych anarchistów Sacco i Vanzettiego. Jeśli studiowałeś historię Ameryki, zapoznałeś się z dwoma anarchistami.

Wizerunek tancerza narodził się z kostkami, które nie zwiastowały dobrej kariery wyścigowej. W związku z tym Fuller umieścił siwego ogiera na wyprzedaży trenujących koni Fasig-Tipton, która odbyła się w Hialeah w 1967 roku. Licytacja utknęła w martwym punkcie na poziomie 25 000 USD, więc Fuller odkupił ogierka i skierował go do treningu.

Najbardziej fascynujący przypis dotyczył ruchu praw obywatelskich lat 60. i jego związku z wizerunkiem tancerza. Jak mówi Chew w swojej książce, wielebny Martin Luther King został zamordowany w Memphis w stanie Tennessee, dwa dni przed startem Dancer's Image w Pucharze Governor w Bowie. W wielu miastach wybuchły zamieszki, a pogrzeb króla odbył się w poniedziałek po Pucharze Gubernatora.

Fuller był powiernikiem Uniwersytetu w Bostonie, gdzie studiowali King i jego żona Coretta. Fuller poznał tę parę. W związku z tym ogłosił, że przekaże zwycięską torebkę o wartości 62 500 $ owdowiałej pani King, jeśli Dancer's Image zdobędzie Puchar Gubernatora. I koń wygrał.

Wizerunek tancerza stał się tym samym symbolem ruchu praw obywatelskich. Jak napisał Chew, Fuller otrzymał kilka „wstrętnych listów” z Kentucky w tej sprawie. Zarówno wśród czarnych, jak i białych wzbudzano uczucia, a Czarni grozili zakłóceniem Derby. Po tym, jak Dancer’s Image nie zdał testu po wyścigu, niektórzy zastanawiali się, czy wsparcie Fullera dla ruchu praw obywatelskich mogło mieć coś wspólnego z wykryciem fenylobutazonu w jego organizmie.

Zagubiony w tych teoriach spiskowych był fakt, że Dancer’s Image miał chore kostki i codziennie stał w lodowatej wodzie w Churchill Downs w nadziei, że obrzęk zostanie zmniejszony. Weterynarz, dr Alex Harthill, został przez niektórych oskarżony o podawanie koniowi nielegalnego leku, ale nigdy tego nie udowodniono. Pomimo problemów z kostką Wizerunek Tancerza biegł jak płonący koń, aby wygrać swoje Derby, Ussery zachęcał go każdym krokiem.

Chociaż Ussery nie mówi już wiele o zwycięstwie w Derby, czuje, że został odrzucony. „To jest coś, o czym należy wspomnieć” – powiedział. Może kiedyś tak się stanie”.

Ten dzień nadszedł.

[Kiedy zwycięzca Derby nie jest zwycięzcą Derby? Zapytaj Jockey Bobby Ussery: https://pl.sportsfitness.win/Sporty-widowiskowe/Wyścigi-konne/1018051000.html ]